Ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić najavio je kako će Zakon o službi u oružanim snagama i odbrani ove zelje danas, 4. juna, biti predstavljen javnosti i bit će poslan na javno savjetovanje te u proceduru u Hrvatski sabor.
“Radi se o izmjenama koje se isključivo tiču temeljnog vojnog osposobljavanja”, rekao je.
Anušić je naglasio kako i predsjednik Zoran Milanović daje podršku ovom projektu, a mislim i da će veliki dio opozicije dati podršku. Ovaj će se zakon usvojiti i počet će se primjenjivati brzo.
Ko je obavezan služiti vojni rok?
Prvi će kadeti u Požegi, Kninu i Slunju doći do kraja godine.
“Kadeti će biti na temeljnom vojnom osposobljavanju 2 mjeseca i u tom će vremenu primati naknadu od 1100 eura i ta će im se dva mjeseca uračunavati u radni staž. U ta će dva mjeseca steći temeljne vještine i znanja koja vojnik ima, što znači rukovanje s ličnim naoružanjem, uključujući taktiku, prvu pomoć i sve ono što vojnik treba imati kao znanje da bi bio spreman za bilo kakav zadatak”, naglasio je Anušić.
Dodao je kako je vojno osposobljavanje obvezno za sve one koji imaju navršenih 18 godina pa do 30 godina i sve muškarce koji prođu ljekarski pregled i budu zdravi za temeljno vojno osposobljavanje.
“Žene se mogu dobrovoljno prijaviti, za njih vojno osposobljavanje nije obavezno. Trenutno ih se prijavljuje od 12 do 20 posto na temeljno vojno osposobljavanje”, rekao je hrvatski ministar.
Prigovor savjesti ostaje
Anušić naglašava kako je prigovor savjesti ostala kategorija kao mogućnost i oni koji se budu pozivali na prigovor savjesti imat će dvije opcije.
“Prva je opcija de se ide u proces obuke osposobljavanja za potrebe civilne zaštite. Oni će imati obuku koja će trajati 3 mjeseca, ali će moći više biti kod kuće. Civilnu komponentu moramo ojačati. Oni koji završe obuku od 3 mjeseca bit će i rezervna snaga za budućnost, baš kao i oni koji završe temeljno vojno osposobljavanje. Druga kategorija, kada se gleda prigovor savjesti, je ona koja ne želi u potpunosti imati veze sa sistemom oni će biti 4 mjeseca na dispoziciji institucijama za potrebe općina i gradova”, rekao je.
Dodaje kako će oni koji se odluče na prigovor savjesti i obuku u civilnoj zaštiti imati umanjenu naknadu, a oni koji ne žele imati veze sa sistemom neće primati naknadu osim troška prijevoza i toplog obroka.
2008.godine je zaustavljeno temeljno vojno osposobljavanje zbog toga što je bio ogroman broj prigovora savjesti.
“Danas su veliki benefiti za temeljno vojno osposobljavanje, prije svega dužina osposobljavanja, ali i popularizacija poziva u oružanim snagama urodila je plodom u zadnjih godinu ipo dana”, naglašava hrvatski ministar.
Istakao je kako je rađena anketa na području cijele Hrvatske na ciljanu grupaciju onih koji trebaju ići na služenje vojnog roka.
“Njih 62 posto je suglasno i podržava uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja, a od njih 62 posto, njih 67 posto će se odazvati na temeljno vojno osposobljavanje. To je za nas potencijal”, zaključio je hrvatsi ministar odbrane, piše Radio Sarajevo.