Odluka Vlade Srbije o zabrani izvoza sirovog i pasterizovanog mlijeka, osim za Sjevernu Makedoniju i Albaniju, s ciljem omogućavanja redovnog snabdijevanja svog stanovništva mlijekom i sprečavanja odliva sirovine van granica zemlje, primjenjuje se u potpunosti i u Bosnu i Hercegovinu ne ulazi mlijeko iz Srbije.
– Mlijeko iz Srbije je uglavnom carinjeno u Carinskoj ispostavi Bijeljina, a od 7. septembra u ovoj ispostavi nije zabilježeno carinjenje mlijeka iz Srbije – rečeno je Feni iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Ova zabrana izvoza, u kombinaciji sa višegodišnjim trendom pada domaće proizvodnje sirovog mlijeka u BiH, rezultirala je i novim talasom poskupljenja mlijeka, sireva, jogurta te pavlake.
Međutim, kako napominju iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, odluka Vlade Srbije odnosi se na zabranu izvoza sirovog i pasterizovanog mlijeka, te maslaca u ambalaži mase preko jednog kilograma.
Iz Srbije se godišnje uvozi veća količina ovih proizvoda i te količine će se, smatraju u domaćim udruženjima poljoprivrednika, na neki način morati nadoknaditi, prije svega, iz domaćih izvora.
Prema podacima Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u periodu januar – juli 2022. godine Bosna i Hercegovina je iz Srbije uvezla mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti 4,19 miliona KM. Srbija se nalazi na četvrtom mjestu zemalja iz kojih BiH uvozi mlijeko.
U istom periodu, Bosna i Hercegovina je najviše uvozila mlijeka i mliječnih proizvoda iz Hrvatske u vrijednosti 14,70 miliona KM, zatim iz Njemačke u vrijednosti 10,36 miliona KM, te iz Mađarske za 10,35 miliona KM.
U periodu januar – juli ove godine Bosna i Hercegovina je najviše mlijeka i mliječnih proizvoda izvezla u Crnu Goru, u vrijednosti 17,29 miliona KM, zatim Sjevernu Makedoniju u bvrijednosti 9,54 miliona KM, u Srbiju za 7,72 miliona KM, te u Hrvatsku za 7,21 milion KM.
Udruženje poljoprivrednika FBiH prije nekoliko dana oglasilo se saopćenjem u kojem ističu da je proizvodnja mlijeka trenutno stabilna i da je u prva dva kvartala ove godine u prosjeku kao i prethodne tri godine.
Analizom trenutnog stanja sektora proizvodnje, otkupa i plasmana sirovog mlijeka u Republici Srpskoj, resorno ministarstvo i druge institucije su, kako navode, preduzele niz aktivnosti kako bi se osigurala uredna opskrba mlijekom, od kojih je najznačajnija nabavka kvalitetno priplodnih junica, u saradnji sa mljekarama sa sjedištem iz RS.
Izvor: crna-hronika