U februaru će mnogi započeti razne poljoprivredne radove, a tempo će diktirati vremenske prilike. Osnovno je da zemljište nije hladno ili smrznuto, a njegova temperatura na otvorenom se može povećati prekrivanjem poljoprivrednim platnima.
Prvi radovi vezani su za sadnju voćaka i čišćenje krtola krompira. Polako se pripremamo za sjetvu povrća i drugog bilja.
Sadnja sadnica voća i grmlja
Ako ste propustili jesen, sada je pravo vrijeme za sadnju njihovih sadnica prije nego što biljni sokovi krenu da cirkulišu i pupoljci se aktiviraju. Termin radova će se razlikovati u zavisnosti od vremena gdje živite, ali najvažnije je da zemlja nije smrznuta.
Prije nego što se odlučite za sadnju, odaberite mjesto sa najmanje 6 h sunca. Sadna rupa treba da bude dovoljno velika da bez problema raširite korijenje sadnice koje ste prethodno prikratili i uklonili sve polomljeno, oštećeno i osušeno. Kada se radi o sadnicama s golim korijenom, potrebno je napraviti smjesu od zemlje, balege i vode u odnosu 1:1:1 i potopiti kako bi ga aktivirali.
Dubina sadnje određuje se prema pravom, odnosno lažnom korijenovom vratu.
Čim vrijeme dozvoli u bašti, na otvorenom, možete pristupiti sjetvi boba, graška i bijelog luka. Optimalan trenutak je kad se zemljište zagrije na 5ºC. Ovo su kulture koje ne podnose visoke temperature i ranom sjetvom osiguravamo visoke prinose. Osim toga, ranom sjetvom izbjegavamo bolesti i štetočine koje ih napadaju, poput hrđe graška, lukove muhe i slično.
Sa čime pričekati?
Crveni luk se sadi nešto kasnije, kada se zemljište zagrije. Isto važi i za mrkvu, peršin, rotkvice, špinat, blitvu.
Prilagodite se vremenskim uslovima. U južnim krajevima sjetva na otvorenom može krenuti već od početka februara, a na kontinentu ćemo sačekati kraj mjeseca. U ovom mjesecu obavlja se sjetva celera, jer sporo niče. Krajem mjeseca siju se čili i slatke paprike, paradajz, patlidžan, krastavac za uzgajanje u plasteniku, piše Agro klub.