Njemački glavni grad Berlin muku muči s ilegalnim odlaganjem otpada. Zbog toga su pojedini političari predložili visoke kazne za ilegalno odlaganje otpada.
Političari u Berlinu planiraju znatno povećati kazne za ilegalno odlaganje otpada u ovom gradu. Proizlazi to iz prijedloga zastupnika CDU-a i SPD-a koji je dostupan njemačkim medijima i o kojem će se raspravljati u Zastupničkom domu.
Ilegalno bacanje opušaka, plastičnih vrećica ili jednokratnih čaša uskoro bi građane moglo koštati 250 eura (500 KM) – umjesto dosadašnjih 55 eura (110 KM).
Promjene su hitno potrebne, kaže zastupnik CDU-a, koji je pomogao u kreiranju novog kataloga kazni: “Milioni eura poreznih obveznika potrošit će se na zbrinjavanje ilegalno odloženog otpada”, rekao je zastupnik.
“Trend je u naglom porastu.” Samo za 2023. očekuje da će troškovi Berlinske gradske čistoće (BSR) doseći 12 miliona eura. “Tu su i troškovi za privatne osobe, posebno poljoprivrednike”, kaže.
BSR primjećuje da ljudi nemarno bacaju otpad na nogostupe ili ilegalno odlažu glomazni otpad na ulice. Zbog toga je stanje čistoće ozbiljno narušeno, rekao je glasnogovornik komunalnog poduzeća.
I zato, poručuju iz koalicije, odvoz ilegalnog glomaznog otpada uskoro više neće koštati 150 eura (300 KM), već 4.000 eura (8000 KM). Za više od jednog kubika otpada cijena raste na 8.000 eura (16.000 KM).
Kazna za nezakonito zbrinjavanje rabljenih guma uskoro više ne bi mogla koštati 800 (1600 KM), već 3.500 eura (7000 KM) za svaku gumu. Ako vlasnik psa ne ukloni izmet svoje životinje, prema planu treba platiti kaznu od 80 eura (160 KM). Prethodno je kazna za ovo bila 55 eura.
Političari ne žele samo povećati kaznu za postojeće prekršaje – već smatraju kako treba dodati i nove.
Berlinčane bi uskoro moglo koštati 500 eura (1000 KM) po vreći smeća koja se ilegalno odloži. Onaj ko nelegalno baci građevinski otpad do 100 kilograma mora platiti kaznu od 25.000 eura (50.000 KM).
Odbačeni građevinski otpad s opasnim sastojcima poput azbesta i bitumena težine do 100 kilograma mogao bi nesavjesne vlasnike koštati 65.000 eura (130.000 KM). Ako je osoba više puta ilegalno bacila otpad bit će strože kažnjena.
Kako navode upućeni, visoke novčane kazne suzbile bi želju za počinjenjem kaznenih djela.
Prihodi od naplaćenih kazni će se zatim koristiti za bolje praćenje poznatih odlagališta ilegalnog otpada, primjerice kupnjom posebnih kamera.
U budućnosti će biti angažirani i radnici koji će kontrolirati odlaganje otpada, piše Fenix.