Sektor prerade mlijeka u BiH, zabilježio je stabilan izvoz u 2023., a pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 57 posto. Pozitivan trend nastavlja se i u ovoj godini, saopćio je Odbor prerađivača mlijeka i mliječnih prerađevina Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, nakon razmatranja analiza i trendova u razmjeni mlijeka i mliječnih proizvoda.
Raste izvoz
Prema analizama VTK BiH, izvoz je lani iznosio 131 milion KM, dok je uvoz bio 230 miliona KM. U odnosu na 2022., prošle je godinu izvoz rastao za 14,38%, a uvoz za 2,29%.
Ključna izvozna tržišta za mlijeko i mliječne proizvode u 2023. bila su Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Srbija i Kosovo. Istovremeno, zemlje iz kojih su se mlijeko i mliječni proizvodi, a najviše sir, uvozili bile su: Njemačka, Hrvatska, Slovenija, Austrija, Srbija i Mađarska.
Prerađivače posebno raduje činjenica da je u prošloj godini zabilježen rast izvoza proizvoda sa dodanom vrijednosti (fermentiranog programa jogurta, kefira, kiselog mlijeka, maslaca i sira), te da je taj trend nastavljen i u tekućoj godini.
Za pet mjeseci izvezli 6.300 tona
Na sastanku su predstavljeni i podaci za prvih pet mjeseci ove godine i tom prilikom je istaknuto da je realiziran izvoz od 6,3 hiljade tona u vrijednosti od 12 miliona KM, dok je uvoz iznosio 5,3 hiljade tona u vrijednosti od 19 miliona KM.
U fokusu diskusije, kako je saopćeno, bili su i prijedlozi vezani za prevazilaženje aktuelne problematike u proizvodnji i preradi mlijeka u Bosni i Hercegovini, te prijedlozi za pokretanje inicijativa prema nadležnim institucijama za izmjene i dopune zakonskog okvira.
Sjednica Odbora održana je u Gradačcu, u prisustvu predstavnika bh. mljekara Meggle BH (Bihać), Mljekara Livno (Livno), Mlijekoprodukt (Kozarska Dubica), Milkos (Sarajevo), Inmer (Gradačac) i MI 99 (Gradačac), piše Agro klub.