Ekstremno visoke temperature koje su u Republici Srpskoj na snazi skoro dva mjeseca, napravile su nesagledive štete voću, povrću i žitaricama.
To poručuju domaći proizvođači, koji naglašavaju da su vreline i nedostatak padavina desetkovali rod poljoprivrednih kultura.
Voćarima je najviše žao jabuke, koja sa 65 odsto proizvodnje dominira u voćarstvu.
“Štete su ogromne. Ono voća što je ostalo neće moći ni u treću klasu, odnosno u proizvodnju. Voćke koje su kvalitetnije, leže na zemlji. Nešto kruške i šljive je opstalo, jer je obrano prije ovih žega, ali je jabuka, kao dominantna kultura skroz stradala. Teško ćemo se od ovoga oporaviti”, ističe predsjednik Udruženja voćara RS, Dragoja Dojčinović.
Ništa bolje nije prošlo ni povrće na otvorenom koje, upozoravaju povrtari, i dalje gori.
“Stradale su lubenice, paprike, paradajz luk. Uprkos navodnjavanju, plodovi su pretrpjeli velike ožegotine. Ono povrća što je opstalo, ima sitan plod. Čak i krompir gori u zemlji. Neke kulture su, od vrućine, stradale u čak 70 odsto slučajeva, dok je, u prosjeku, povrtarska proizvodnja podbacila najmanje 40 odsto. Postoje i sistemi za navodnjavanje, ali ne pomažu puno”, naglašava povrtar iz Kosjerova, Brane Mastalo.
Kad je riječ o žitaricama, kukuruz je, takođe, pretrpio ogromnu štetu. Mnogi ratari su ga već isjekli u silažu, bar da imaju nešto stočne hrane.
Drugi ga beru, kako oluje koje najavljuju, ne bi uništile i to malo što je ostalo. Optimalni rok za žetvu je sredina oktobra, ali ljudi ne smiju da čekaju, ne bi li bar nešto spasili.
Međutim, i ono što opstane bit će izuzeno nekvalitetno. Sve je propalo.
“Nakon dva mjeseca katastrofalne suše, kukuruz je spržen”, poručuje predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije i Majevice, Savo Bakajlić, prenosi “SrpskaInfo”.
Izvor: Akta