Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena dizela, u odnosu na ostale europske države, u odnosu na svoja mjesečna primanja.
Na stranici za prikaz cijena goriva na stranici Nafta.hr stoji usporedba s ostalim europskim državama. Osim same cijene goriva korišten je i podatak o prosječnoj mjesečnoj neto plati za svaku državu.
Omjer cijene goriva i plaće predstavlja “indeks pristupačnosti” goriva, i govori nam koliko je gorivo dostupno prosječnom građaninu svake države.
BiH je tako dospjela u skupinu zemalja s “vrlo skupom cijenom goriva”, te spada među europske države u kojima građani plaćaju najskuplje gorivo. Razlog tomu je svakako slabija platežna moć – prosječni građanin Bosne i Hercegovine za puni rezervoar automobila mora izdvojiti znatno veći postotak svojih primanja od građana susjednih zemalja.
Cijena benzina i dizela jest jeftinija nego u susjednim državama (Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori), ali je životni standard u susjeda ipak veći.
Za razliku od cijena goriva u Hrvatskoj i cijena goriva u Sloveniji, u BiH se cijena goriva ne mijenja svako dvije sedmice, već ona ovisi o politici koju vode benzinske pumpe. U nekim slučajevima se cijena mijenja na sedmičnoj bazi, ali nije neobično da se cijene promijene i svako nekoliko dana.
Cijena naftnih derivata u BiH se formira od nekoliko elemenata: nabavne cijene, marže maloprodajnih trgovaca, trošarine (poreza na promet), cestarine i poreza (PDV-a).