Call centri kao idealno mjesto za prevaru i pranje novca: Da li je kriminalna organizacija iz Njemačke došla u Sarajevo?

U posljednjim mjesecima, sve je više izvještaja o sumnjivim poslovnim praksama u sektoru call centara, koji osim svoje primarne funkcije – pružanja usluga prodaje ili korisničke podrške – sve više služe i kao kanali za pranje novca. Iako su call centri obično povezani sa velikim firmama i telekomunikacionim sektorom, istraživanja pokazuju da neki od njih postaju ključni elementi organizovanog kriminala.

Analize pokazuju da se u određenim slučajevima, call centri koriste kao “frontovi” za pranje nelegalno stečenih sredstava. Naime, kroz različite oblike transakcija i transfera, ove firme omogućavaju kriminalnim organizacijama da sakriju porijeklo svojih sredstava i legalizuju novac stečen kroz nelegalne aktivnosti, poput trgovine drogom ili prevara.

Jedan od uobičajenih scenarija podrazumjeva da call centar posluje kao posrednik između klijenata i fiktivnih firmi. Novac koji dolazi od kriminalnih aktivnosti preusmjerava se kroz račune ovih “nepostojećih” kompanija, a zatim se šalje na različite račune u inostranstvu ili koristi za fiktivne kupovine, čime se izbjegava detekcija nadležnih vlasti.

Pored toga, neki call centri naizgled pružaju usluge prodaje ili anketa, ali u stvarnosti koriste sredstva od prevarenih klijenata za stvaranje složenih finansijskih transakcija, što olakšava “čišćenje” novca.

Na društvenim mrežama pojavila se informacija o call centru kojeg drže osobe koje su povezane sa njemačkim kriminalom, prostitucijom i krijumčarenjem.

Kako piše Crna-Hronika, mladići koji vode call centre iz Bosne i Hercegovine koriste i lažna imena kako što lakše zavarali svoj trag.

Imran, odnosno M. R., M. Š. kao i S. Š. organizovali su kompaniju koja je prošle godine imala prihod od čak 10.000.000 KM. Njih trojica su suvlasnici kompanije odnosno vlasnici 50% a ostalih 50% vlasnik je njemačka kompanija.

Na čelu organizacije nalaze se opasni momci iz Turske ali iz Njemačke.

Njemački Spiegel istraživao priču o call centrima koji su povezani sa Bosnom i Hercegovinom. Prema njihovom pisanju, opasna grupa iz Turske, preko Njemačke bavila se pranjem novca, prostitucijom, trgovinom ljudima.

Tim iz SPIEGEL ONLINE i SPIEGEL TV mjesecima je ispitivao slučaj, istraživao u Turskoj, Njemačkoj i Holandiji, sastajao se sa doušnicima, intervjuirao nezadovoljne kupce i kontaktirao istražitelje. Iz ovoga i iz više od 1.000 internih mejlova iz call centara, snimaka prodajnih razgovora, ugovora, dokumenata o obuci, fotografija i video zapisa, proizilazi slika prodajne prevare koja bi se na vrlo prijateljski način nazvala sumnjivom.

Šaban Baran, 46, bio je jedan od najstrašnijih kumova na crvenom svjetlu Amsterdama, ozbiljan kriminalac kojeg istražitelji još uvijek nazivaju holandskim trgovcima ženama i makroom. “On je izuzetno nasilan, zastrašujući, zastrašujući. Veoma brutalna osoba”, kaže holandski tužilac Warner ten Kate.

Dokumenti pokazuju da agenti Baranovog call centra obmanjuju, lažu, vrijeđaju, maltretiraju i ismijavaju svoje žrtve. I da se njemačke energetske kompanije očito nisu dodatno raspitivale o tome ko je odgovoran za prodaju njihovih ugovora preko telefona.

Metoda koju je Baran koristio da se potvrdi u crvenom svjetlu je isproban i testiran: šarm i nasilje. Zarobljavao je žene – i na kraju ih tjerao na prostituciju. “Ako žene nisu uradile ono što je tražio od njih, on ih je pretukao. Njegove žrtve su odmah nakon toga morale da se vrate na posao”, kaže tužilac Ten Kate.

Generalna direktorica TM-a Hannelore Picking demantirala je sve optužbe u intervjuu pred kamerama. BC nije sumnjivo. Rad pozivatelja u Turskoj prati se iz Bavarske. „Naravno da se greške dešavaju i mi ih upozoravamo“, kaže Picking. Dešava se da agenti budu otpušteni.

Holandski istražitelji su Barana na kraju priveli pravdi. Presuda: sedam godina i devet mjeseci zatvora – za vođenje kriminalne organizacije, teške tjelesne povrede i trgovinu ljudima. Kasnije je u još jednom suđenju za trgovinu ljudima dodato još dvije godine i osam mjeseci zatvora. Ali Baran je u zatvoru proveo samo kratko.

Zato što je iza rešetaka oženio jednu od svojih prostitutki i s njom rodio dijete. Čim se dječak rodio, sud je Baranu odobrio šest dana zatvorskog odsustva kako bi mogao vidjeti sina. Trećeg dana, kralj makroa pobjegao je u Tursku. To je bilo prije više od osam godina, piše crna hronika.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti