0.7 C
Tešanj
Ponedjeljak, 7 Aprila, 2025

Liga šampiona kakvu nismo znali: Da li je švajcarski model spas fudbala ili igra za bogate?

Zamislite da uđete u sobu čiji raspored prepoznajete u pola noći. Znate gde je sto, gde je ugaona garnitura, gde škripi parket. I onda, preko noći – sve se promeni. U sezoni 2024/25, Liga šampiona, najprestižnije evropsko klupsko takmičenje, napušta dobro poznati raspored sobe. I umesto parketa koji škripi, dobijamo – pod od mermera. Sjajniji. Klizaviji. Ali ne mora da znači i bolji.

UEFA je odlučila da, po prvi put nakon više od dve decenije, temeljno promeni format Lige šampiona. To više nije ona ista “grupna faza” koju smo decenijama posmatrali sa pićem u ruci utorkom i sredom. Novi model se uvodi s ciljem da takmičenje postane zanimljivije, dinamičnije, ali i – realno – isplativije.

Promene počinju od sezone 2024/25. Ne postoje više četiri grupe sa po osam timova. Nema više sigurnosti u poznavanju protivnika. Ono što dolazi je format koji su već nazvali „švajcarski sistem“, premda on sa planinama i čokoladom ima veze koliko i prosečni defanzivac sa baletom. Ipak, taj sistem obećava neizvesnost, više jakih mečeva i komplikovanije tabele – a sve to znači da će i kladjenje uzivo dobiti potpuno novu dimenziju.

UEFA tvrdi da je ovo odgovor na „potrebe savremenog fudbala“. U prevodu – više sadržaja za gledaoce, više para za klubove, više brige za trenere i više nervoze za navijače. Fudbal, dakle, ulazi u novu eru. A to ne prolazi tiho.

Šta se menja? Glavne novine u formatu takmičenja

Prvo i osnovno: broj klubova u takmičenju se povećava sa 32 na 36. To znači četiri dodatne ekipe koje će imati priliku da odmeravaju snage sa evropskim velikanima. Ali ne, to nije samo „dodavanje još par imena“. Promene su fundamentalne.

Drugo, zaboravite na grupnu fazu. Umesto toga, svi timovi će biti smešteni u jedinstvenu ligu – tzv. švajcarski model. Svaka ekipa igra osam utakmica protiv osam različitih protivnika (četiri kod kuće, četiri u gostima), ali ne igra svako sa svakim. Dakle, bajka o tome da će svi imati podjednak raspored – pada u vodu.

Treće, ukupan broj utakmica u prvoj fazi takmičenja raste. Svaka ekipa će igrati osam mečeva (umesto dosadašnjih šest). Ali kako će se određivati protivnici? Na osnovu UEFA rangiranja, iz šešira, ali uz posebna pravila – da svi dobiju izazove, ali i bar jednu lakšu metu. U teoriji. U praksi? Videćemo.

I četvrto – sistem plasmana. Umesto top dva iz svake grupe, sada najboljih osam timova ide direktno u osminu finala, dok ekipe od 9. do 24. mesta igraju dodatni baraž. Takozvani „play-off za osminu finala“. Ako vam sve ovo zvuči komplikovano, niste jedini.

Ključne razlike starog i novog formata

  • Broj ekipa: sa 32 na 36
  • Ukidanje grupne faze, uvođenje jedinstvene lige
  • Svaka ekipa igra 8 mečeva (pre je bilo 6)
  • Ne igra se sa svim timovima, već sa 8 izabranih po švajcarskom modelu
  • Prvih 8 direktno ide u osminu finala, sledećih 16 u baraž
  • Više mečeva donosi više prihoda, ali i veći pritisak na igrače

Uporedni prikaz starog i novog sistema

Element Stari format (do 2023/24) Novi format (od 2024/25)
Broj ekipa 32 36
Faza takmičenja 8 grupa po 4 tima Jedinstvena liga od 36 timova
Broj mečeva po timu 6 u grupi 8 u ligi (različiti protivnici)
Kriterijum plasmana Top 2 iz svake grupe Top 8 direktno, 9–24 baraž
Eliminaciona faza Od osmine finala Od osmine finala (nakon baraža)
Sistem bodovanja 3 boda za pobedu, 1 za remi Isto

Tabela jasno pokazuje da UEFA ne pravi samo kozmetičke izmene – ovo je potpuna rekonstrukcija takmičenja.

Kako funkcioniše novi format u praksi?

Zamislite turnir u šahu sa 36 igrača. Svi su u istoj ligi, ali ne igraju svi sa svima. Umesto toga, uparuju se na osnovu učinka, snage i renomea – uz želju da svi igraju izazovne, ali fer duele. To je švajcarski model.

UEFA koristi isti princip: svaka ekipa igra osam mečeva protiv osam različitih protivnika, a protivnici se određuju unapred, balansirajući snagu i atraktivnost. Dakle, jedan tim može igrati protiv, recimo, Reala, Arsenala, Galate i PSV-a, dok drugi ima Milan, Salzburg, Bragu i Barsu. Nema dve identične serije utakmica.

Bodovi se računaju klasično – 3 za pobedu, 1 za remi. Na osnovu rezultata svih osam mečeva, pravi se konačna tabela svih 36 timova. Prvih osam ide direktno u osminu finala. Sledećih 16 (od 9. do 24. mesta) igraju baraž – po sistemu „deveti protiv dvadeset četvrtog“, deseti protiv dvadeset trećeg itd.

Tek nakon toga dolazi dobro poznati nokaut fazni deo – osmina finala, četvrtfinale, polufinale, finale.

To je, ukratko, kako funkcioniše novi format Lige šampiona. Zvuči jednostavno? Na papiru – možda. U stvarnosti – biće to prava taktička i organizaciona džungla.

 

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti