12.3 C
Tešanj
Ponedjeljak, 19 Maja, 2025

SIPA objavila detalje velike akcije u BiH: Uhapšeno 18 osoba

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu danas, 19. maja su na području Sarajeva, Travnika, Cazina, Velike Kladuše i Bosanskog Novog realizovali operativnu akciju “Istok Turist”, u sklopu koje se pretresli stambene i pomoćne objekate i pokretne stvari, na osam lokacija.

Slobode je lišeno 18 lica koja će u toku dana biti sprovedena u prostorije SIPA-e radi kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenih. O njihovom daljem statusu će se odrediti postupajući tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine.

Operativna akcija “Istok Turist” provodi se po nalogu Suda Bosne i Hercegovine i pod nadzorom Tužilaštva Bosne i Hercegovine, zbog postojanja osnova sumnje da su počinjena krivična djela “Organizovanje grupe ili udruženja za izvršenje krivičnog djela krijumčarenje migranata” i “Krijumčarenje ljudi” propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.

Lica lišena slobode su kontinuirano duži niz mjeseci organizovali krijumčarenje migranata na način da su preuzimali migrante na području Sarajeva, najčešće Ruskog i Turskog porijekla, po prethodnom dogovoru sa stranim državljanima odnosno organizatorima krijumčarenja, koje su dalje prevozili u pogranična područja Bosne i Hercegovine, te ih krijumčarili na teritoriju Republike Hrvatske, a sve u cilju sticanja protupravne imovinske koristi.

Članovi grupe za organizovani kriminal, bili su zaduženi za “regrutaciju” vozača koji su na teritoriji Republike Hrvatske, tačnije u pograničnom području Bosne i Hercegovine sa Republikom Hrvatskom, na ugovorenim lokacijama preuzimali migrante, čije su ilegalno krijumčarenje prethodno organizovali i realizovali s ciljem ulaska u Republiku Hrvatsku, te ih dalje prevozili prema Zagrebu ili drugim gradovima u Europskoj Uniji.

Navedeni vozači su u prethodnom periodu bili lišavani slobode od strane policijskih službenika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Hrvatske. Procjenjuje se da je do sada slobode lišeno preko 200 vozača, koji su vršili prevoz migranata za Republiku Hrvatsku i dalje za ostale zemlje Europske Unije.

Prilikom pretresa otkrivena su i privremeno oduzeta tri putnička motorna vozila kao i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz da su počinjena naprijed navedena krivična djela.

Operativna akcija kodnog naziva “Istok – Turist” realizuje se u okviru OTF “Zebra”, u saradnji sa EUROPOL-om kao i pravosudnim i policijskim organima Republike Hrvatske.

Prilikom realizacije operativne akcije “Istok Turist” policijski službenici SIPA-e ostvarili su saradnju sa Službom za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine i Obavještajno bezbjednosnom agencijom Bosne i Hercegovine.

Saradnja je ostvarena i sa policijskim službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, Ministarstva unutrašnjih poslova Srednjo – bosanskog kantona, Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko – sanskog kantona i Ministarstva unutrašnjih poslova RS.

Prethodno opisane aktivnosti se sprovode u sklopu aktivnosti dani Europol-a i pod pokroviteljstvom EU4FAST, piše Radio Sarajevo.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti