31.1 C
Tešanj
Utorak, 1 Jula, 2025

Više temperature donose rizike: Iz jaja, mesa i mlijeka vrebaju mnoge opasnosti

Među bolestima koje se prenose hranom i vodom je i leptospiroza zbog koje je u Kantonu Sarajevo proglašena epidemija. 

Međutim, u slučajevima kada je uzročnik zaraznog trovanja hranom laboratorijski potvrđen, u Federaciji BiH je najčešća salmoneloza. Uzročnik te bolesti je bakterija salmonella, koja se u hrani, najčešće, nalazi u jajima, sirovom pilećem, purećem i svinjskom mesu.

Na ljude se prenosi upravo putem kontaminirane hrane. Rizik od bolesti koje se prenose hranom posebno je povećan u ljetnom periodu zbog visokih temperatura zraka.

Više temperature

Najčešće namirnice kojima se ljudi zaraze, pogotovo u ljetnim mjesecima, jesu jaja, meso i mliječni proizvodi, kao i sladoled. Potvrđuje nam to i prim. dr. Nermin Avdić, epidemiolog, koji upozorava na to da s dolaskom toplijih dana i sve viših temperatura zraka moramo paziti na sve proizvode koji se moraju čuvati u frižideru.

– Na jaja treba obratiti posebnu pažnju, ona se ne smiju čuvati izvan frižidera, a da ne govorimo o mljevenom mesu. Ono se mora tik pred upotrebu samljeti. Generalno, kod brojnih proizvoda je kvarljivost značajno veća tokom ljeta, pa se posebna pažnja mora posvetiti i mliječnim proizvodima, odnosno, građani trebaju paziti gdje ih kupuju.

Ne bi smjeli kupovati mliječne proizvode na mjestima na kojima se ne može obezbijediti hladni lanac, na ulicama, vašarima i slično. To je najveća opasnost kad je riječ o trovanju – govori dr. Avdić za “Dnevni avaz“.

Zarazno trovanje

Podvlači da je higijena osnov svega, od lične do one u našem okolišu, jer visoke temperature zraka uz vlažnost pogoduju razmnožavanju bakterija koje mogu kontaminirati hranu. Tokom protekle godine u FBiH je, prema podacima ZJZFBiH, među bolestima koje se prenose hranom i vodom najzastupljeniji bio akutni enterokolitis. Broj slučajeva tog oboljenja iznosio je 2.170, što je više u odnosu na 2023. godinu, kada je zabilježeno 1.966 slučajeva.

Na drugom mjestu je toxiinfectio alimentaris, odnosno, zarazno trovanje hranom, a tih slučajeva je bilo 148, što je, također, više u odnosu na godinu prije u kojoj su registrovana 134 slučaja. U protekloj godini broj slučajeva salmoneloze je iznosio 91, što je za 20 više nego godinu prije.

Četiri su najvažne stvari koje treba zapamtiti u vezi s pravilnom higijenom hrane, koje se ukratko zovu 4 C, a to su: čišćenje (Cleaning), unakrsna kontaminacija (Cross contamination), hlađenje (Chilling), kuhanje (Cooking).

Četiri “O”

Postoji i jednostavnije pravilo – četiri “O” – oprati, ohladiti, obraditi, odvojiti. Oprati sve namirnice koje se konzumiraju u svježem stanju, kao i pribor koji se koristi za pripremu.

Ohladiti i namirnice koje se neće odmah konzumirati ili gotovu hranu treba ohladiti i čuvati na temperaturu od 3 do 5 stepeni C. Obraditi termički namirnice, pogotovo one poput mesa, jer se na temperaturama višim od 60 stepeni većina bakterija uništava. Odvojiti namirnice različitog higijenskog statusa.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti