Sporazum o operativnoj saradnji između Evropske unije i Bosne i Hercegovine s Agencijom za evropsku graničnu i obalnu stražu – FRONTEX pretprošle sedmice je i zvanično potpisan. Sporazum su potpisali predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto i evropski sekretar za unutrašnje poslove i migracijska pitanja Magnus Brunner. Time je ozvaničen jedan od najvažnijih koraka BiH u procesu evropskih integracija.
Bolja zaštita
Tri dana nakon potpisa u Bruxellesu u BiH je stiglo desetak pripadnika FRONTEX-a, koji su raspoređeni na Aerodrom u Sarajevu. Podsjećamo da je Granična policija BiH tražila raspoređivanje oko 100 pripadnika Agencije za evropsku graničnu i obalnu stražu na šest graničnih prelaza.
– Ja sam već svim institucijama, agencijama, svim policijskim tijelima na državnoj, entitetskoj i kantonalnoj razini uputio dopis u kojem ih obavještavam da se očekuje dolazak FRONTEX-a, da su to policijski djelatnici i partneri iz zemalja EU, da ćemo poboljšati zaštitu granice, da im, kad vide ta vozila, izađu u susret, da će oni isključivo raditi na graničnom prijelazu i u graničnom pojasu, kaže direktor GPBiH Mirko Kuprešaković.
Evropski graničari će biti na teritoriji BiH i djelovati u saradnji s Graničnom policijom naše zemlje. BiH će dobiti pristup savremenoj opremi za nadzor granica, specijalizovanim vozilima, dronovima, softverima za biometrijsku identifikaciju, kao i mogućnost učestvovanja u zajedničkim treninzima i razmjeni najboljih evropskih praksi. Što se tiče razmjene podataka i zajedničke analize, BiH će kroz ovaj sporazum biti uključena u FRONTEX-ove informacione sisteme i baze podataka, što podrazumijeva bržu razmjenu sigurnosno-relevantnih informacija o kretanjima migranata, potencijalnim prijetnjama i kriminalnim mrežama, rečeno je nakon potpisivanja sporazuma u Bruxellesu.
– Zahvaljujući bliskoj saradnji, neregularni prelasci granica duž zapadnobalkanske rute smanjeni su za skoro 95 posto od 2022. godine. Ovo je rezultat zajedničkih napora i odgovornosti. Sporazum je model kako se upravljanje migracijama može efikasno rješavati, istakao je evropski komesar Magnus Brunner.
Sporazum je model kako se upravljanje migracijama može efikasno rješavati, ističe komesar Brunner
Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, kazala je da je potpisivanje poseban trenutak za Bosnu i Hercegovinu, jer je potvrda da država može ispuniti obaveze u procesu evropskih integracija. Članovi timova koje FRONTEX rasporedi obavljaće zadatke u potpunosti u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine, kao i međunarodnim i propisima EU.
– Ovim pokazujemo da BiH i njene sigurnosne agencije postaju kredibilan i važan faktor u očuvanju granica EU, naglasila je Krišto.
Novi Grad je imao različite izazove u prošlosti. Granični prelazi uvijek su meta, rekao nam je načelnik Opštine Novi Grad Miroslav Drljača. Kaže da je svaka pomoć dobrodošla, ali da još u potpunosti ne zna kako će to izgledati.
– Ono što moram reći je da mi je nejasno, a tiče se samog sporazuma, to da li će FRONTEX raditi u onom dijelu gdje smo mi najslabiji, a to je ta poroznost naše državne granice. Koliko sam razumio, oni će se nalaziti na graničnim prelazima, na pojedinim aerodromima, gdje postoje ti međunarodni letovi i sigurno da će učestvovati u kontroli putnika, odnosno osoba koje ulaze u BiH, rekao nam je Drljača, uvjeren da će se stanje sigurno poboljšati.
– Sam nivo tehničke podrške bi puno značio u svemu, kaže Drljača.
FRONTEX ima gotovo 500 službenika angažovanih na zapadnom Balkanu i na zajedničkim operacijama u Albaniji, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji.
Izvršna potpredsjednica Evropske komisije za tehnološki suverenitet, sigurnost i demokratiju Henna Virkkunen je kazala da je BiH ključni partner u osiguravanju efikasnog upravljanja migracijama duž zapadnobalkanske rute.
– Ovim sporazumom FRONTEX može proširiti svoju podršku graničnoj službi Bosne i Hercegovine, jačajući kapacitete, jačajući vladavinu prava i boreći se protiv krijumčarenja migranata, naglasila je.
Trenutno je oko 1.800 graničara BiH zaduženo za čuvanje više od 1.500 kilometara granice prema Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori, odnosno jedan graničar čuva oko kilometar i po granice. Iz Delegacije EU u BiH saopštili su da je intenziviranje saradnje u oblasti upravljanja granicama ključni element s ciljem sprečavanja neregularnih prelazaka granica i jačanja sigurnosti regiona.
Dobit ćemo osobe specijalizirane za identifikaciju raznih vrsta krivotvorina, od putnih isprava do raznih vrsta viza, govori Kuprešaković
– Na primjer, mi ćemo na određenim graničnim prijelazima dobiti osobe koje su specijalizirane za identifikaciju raznih vrsta krivotvorina, od putnih isprava, osobnih karti, vozačkih i prometnih dozvola, raznih vrsta viza, a imat ćemo i pristup određenim bazama podataka tih zemalja. Dobijamo i specijalizirane pripadnike FRONTEX-a koji će doći u Zračnu luku Sarajevo. Svi će oni govoriti turski i ruski jezik, s obzirom na naš bezvizni režim i eventualnu mogućnost dolaska onih koji baš nisu korektni prema ovoj zemlji i imaju neke druge nakane, ističe direktor Granične službe BiH Kuprešaković.
Kredibilan partner
BiH ima 86 graničnih prelaza, od čega 58 međunarodnih graničnih prelaza i 28 za granični promet. Denis Hadžović iz Centra za sigurnosne studije smatra da je to samo početak, ali da je svaki napredak ka EU veliki pomak.
– Ono što je bitno za BiH je da će se pojačati napori na boljem suzbijanju migrantskih tokova, a možda još i važnije u borbi prekograničnog, organizovanog kriminala, gdje BiH nema dovoljne kapaciteta u razmjeni informacija. Važan je pristup koji je malo više evropski, pristup bazi podataka, sve je to značajno za BiH, a posebno je važno da se naša država pokaže kao kredibilan partner na zaštiti granica i boljoj sigurnosti kako BiH tako i EU, smatra Hadžović.
Naša zemlja je na jednoj od najaktivnijih migrantskih ruta ka Evropskoj uniji. Migranti koji dolaze iz Azije i Afrike, koristeći tzv. zapadnobalkansku rutu, često prelaze granice BiH u pokušaju da dođu do Hrvatske i nastave dalje prema zapadnoj Evropi. Ovaj konstantni pritisak opterećuje granične službe, lokalne zajednice i humanitarne kapacitete u zemlji, piše Oslobođenje.