36 C
Tešanj
Četvrtak, 3 Jula, 2025

Krajinović: Najavljene padavine neće spasiti sezonu, suša je već napravila štetu!

Padavine od 5. do 9. jula, samo će pokvariti ugođaj onima koji će u drugoj sedmici ovog mjeseca, u Bosni provesti godišnji odmor na rijekama i jezerima, a poljoprivrednicima može donijeti samo dodatnih glavobolja.

Bosnu i Hercegovinu zahvatio je novi toplotni val, a narandžasto upozorenje izdato je za 3. i 4. juli kada se očekuju temperature između 35 i 40 stepeni Celzijusa. Iako meteorolozi od vikenda najavljuju promjene u vidu pogoršanja vremenskih prilika, ili bolje rečeno poboljšanja u ovakvim okolnostima, nema mjesta radovanju kada je u pitanju poljoprivreda.

“Širom Bosne i Hercegovine mogući su lokalni povremeni slabi pljuskovi sa izuzetno malim količinama i to će biti lokalizirani ljetni pljuskovi koji neće popraviti situaciju kada je pitanje vodni bilans ni u tlu ni u našim rijekama”, kaže za Agroklub, meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda, Bakir Krajinović.

U petak, 4. jula, kako dodaje stiže predfrontalni sistem, koji će u subotu, 5. jula, zahvatiti cijeli prostor Bosne, tako se za vikend u ovom dijelu države očekuju povremene slabe padavine i prodor hladnijeg zraka sa sjevera. Tokom iduće sedmice nešto više kiše se očekuje 8. jula.

“Taj period, isto tako uz frontalni sistem, zahvatit će cijeli prostor BiH, pa i Hercegovinu. Najmanje kiše će biti na krajnjem jugu i jugoistoku naše zemlje, značajnije padavine se očekuju na zapadu i sjeverozapadu Bosne. U ostalim krajevima su sve male količine”, precizira Krajinović.

Nula litara po metru kvadratnom

Juni 2025., kako ističe, ostat će upamćen kao najsušniji mjesec ikad izmjeren u Bosni i Hercegovini. Sjeveroistok i jug zemlje (Tuzla i Mostar) prošli su kroz juni bez kapi kiše, a sve to uz ekstremno visoke temperature. Prema podacima meteoroloških stanica, juni je bio za čak 4 stepena topliji od višegodišnjeg prosjeka, a 26. juna oboreni su rekordi u Tuzli i Sarajevu.

“U takvim okolnostima ovo kiše što očekujemo tokom iduće sedmice, dobro će doći kada je u pitanju kratkotrajno osvježenje, ali ni u kom slučaju neće popraviti ovu katastrofalnu situaciju sa sušom. To su padavine lokalnog karaktera na uskom prostoru koje će trajati kratko i količinski i će biti zanemarive u kontekstu popravka situacije od prošlog mjeseca“, pojašnjava meteorolog

Dakle, u periodu od 5. do 9. jula, postoje izgledi za češće padavine, no one ni u kom slučaju ne trebaju ohrabriti, jer, kako kaže Krajinović, riječ je samo o malo većoj vjerovatnoći za poneki pljusak i nižim vrijednostima u odnosu na proteklih 30 dana.

“To su te optimistične vijesti za narednih 15 dana, ako se uopće mogu nazvati optimističnim. Čudno je kako nisu već proglasili stanje prirodne nesreće“, dodaje naš sagovornik.

Izazovna čitava sezona

Padavine će, kaže, samo pokvariti ugođaj onima koji će u drugoj sedmici ovog mjeseca, u Bosni provesti godišnji odmor na rijekama i jezerima, a poljoprivrednicima može donijeti samo dodatnih glavobolja.

“Kada god se desi situacija sa ovim temperaturama, nikad ne znate koja je količina energije u atmosferi i da li će ovaj lokalni pljusak prerasti u nepogodu. Ono što nas je priroda naučila iz prošlosti je da tokom ljetnih mjeseci imamo formiranje kumulonimbusnih oblaka koje donesu više štete nego dobra. Tako da, izazovna je sedmica za poljoprivrednike u tom kontekstu, a što se tiče suše, izazovna je čitava sezona“, navodi

Krajinović, dodavši da iduće sedmice, stiže i stabilizacija, već od 10. jula nas očekuje porast vrijednosti temperature i dug stabilan period bez padavina.

Metetorolozi su, podsjeća, početkom juna najavili sušniju i topliju sezon, ali nisu mogli znati da će već šesti mjesec ponuditi rekorde.Poljoprivrednici već sada zbrajaju štete, o čemu svjedoče i sušna polja kukuruza iz Krajine.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti