Call centri kao idealno mjesto za prevaru i pranje novca: Da li je kriminalna organizacija iz Njemačke došla u Sarajevo?

U posljednjim mjesecima, sve je više izvještaja o sumnjivim poslovnim praksama u sektoru call centara, koji osim svoje primarne funkcije – pružanja usluga prodaje ili korisničke podrške – sve više služe i kao kanali za pranje novca. Iako su call centri obično povezani sa velikim firmama i telekomunikacionim sektorom, istraživanja pokazuju da neki od njih postaju ključni elementi organizovanog kriminala.

Analize pokazuju da se u određenim slučajevima, call centri koriste kao “frontovi” za pranje nelegalno stečenih sredstava. Naime, kroz različite oblike transakcija i transfera, ove firme omogućavaju kriminalnim organizacijama da sakriju porijeklo svojih sredstava i legalizuju novac stečen kroz nelegalne aktivnosti, poput trgovine drogom ili prevara.

Jedan od uobičajenih scenarija podrazumjeva da call centar posluje kao posrednik između klijenata i fiktivnih firmi. Novac koji dolazi od kriminalnih aktivnosti preusmjerava se kroz račune ovih “nepostojećih” kompanija, a zatim se šalje na različite račune u inostranstvu ili koristi za fiktivne kupovine, čime se izbjegava detekcija nadležnih vlasti.

Pored toga, neki call centri naizgled pružaju usluge prodaje ili anketa, ali u stvarnosti koriste sredstva od prevarenih klijenata za stvaranje složenih finansijskih transakcija, što olakšava “čišćenje” novca.

Njemački Spiegel istraživao priču o call centrima koji su povezani sa Bosnom i Hercegovinom.

Tim iz SPIEGEL ONLINE i SPIEGEL TV mjesecima je ispitivao slučaj, istraživao u Turskoj, Njemačkoj i Holandiji, sastajao se sa doušnicima, intervjuirao nezadovoljne kupce i kontaktirao istražitelje. Iz ovoga i iz više od 1.000 internih mejlova iz call centara, snimaka prodajnih razgovora, ugovora, dokumenata o obuci, fotografija i video zapisa, proizilazi slika prodajne prevare koja bi se na vrlo prijateljski način nazvala sumnjivom, piše crna hronika.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti