Nakon Sarajeva, danas je i u Zenici tinejdžer preminuo od morbila. Situacija u Zeničko-dobojskom kantonu je zabrinjavajuća jer se nastavlja eksponencijalni rast broja zaraženih. To znači da jedno oboljelo dijete može zaraziti četrdesetero drugih.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, porast broja oboljelih proteklih sedmica registriran je i u Srednjobosanskom i Unsko-sanskom kantonu. Najveća incidenca bilježi se u Kantonu Sarajevo (1019,8) i Zeničko-dobojskom kantonu (325,8).
Prvi slučajevi obolijevanja od morbila, bolesti poznate još pod imenima krzamak i ospice, u Kantonu Sarajevo prijavljeni su 22. januara ove godine. Zavod za javno zdravstvo KS je do 19. jula zaprimio ukupno 4.331 prijava. Oko 98 posto oboljelih nije vakcinisano, pa nadležni ponovo apeliraju na roditelje da odvedu djecu na vakcinaciju i tako spriječe razvoj komplikacija.
Najviše oboljelih u Kantonu Sarajevo je uzrasta od jedne do četiri godine (1.468), a potom od pet do devet godina (1.268). Mlađih od godinu dana je 180, od 10 do 14 godina oboljelih je 613, a najmanje ih je u dobnoj grupi od 15 do 19 godina. Nažalost, to ne znači da su najmanje ugroženi, čak naprotiv. U oba zabilježena smrtna slučaja, u Sarajevu i Zenici, oboljeli su bili 2006. godište. Imali su po 18 godina.
Broj prijavljenih slučajeva zaraze kod stanovništva KS starosti od 20 do 29 godina je 227, a od 30 do 65 godina 441. Dvoje oboljelih registrovano je u dobi od 66 plus.
Na osnovu podataka Zavoda za javno zdravstvo KS može se zaključiti da su muškarci skloniji zarazi, posebno među mlađima od 30 godina. U kasnijim godinama više je zaraženih žena.
Od 25. januara ove godine, tri dana nakon što su prijavljeni prvi slučajevi obolijevanja, do 19. jula aplicirana je 7.651 doza vakcine u predškolskim i školskim dispanzerima JU Dom zdravlja KS i dva vakcinalna centra.
U cijeloj Federaciji BiH do sada je prijavljeno 476 hospitalizacija zbog morbila. Većina oboljelih nije vakcinisana. Ukupan broj prijavljenih slučajeva obolijevanja u ovom entitetu je oko 6.500 hiljada.
Bijeljina najveće žarište zaraze morbilima u Republici Srpskoj
U Republici Srpskoj do sada je prijavljen 271 slučaj oboljelih od morbila, što pokazuju najnoviji podaci Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
I dalje je najveći broj prijavljenih slučajeva oboljelih od morbila u Bijeljini, i to 198 osoba, zatim u Banjaluci gdje je prijavljeno 27 osoba.
U Istočnom Sarajevu registrovano je 14 slučajeva oboljevanja od morbila, 13 u Istočnoj Ilidži, pet u Palama, dok su tri prijave bile u Ugljeviku i Doboju, po dvije u Kotor Varošu i po jedna u Gradišci, Prnjavoru, Pelagićevu, Mrkonjić Gradu, Laktašima i Zvorniku.
Prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS najviše oboljelih je u uzrasnoj dobi od jedne do četiri godine, prijavljeno ih je 118, zatim u dobi od pet do devet godina, gdje su prijavljena 74 pacijenata, a među oboljelima ima i mlađih od godinu dana, tačnije njih 16.
Oboljelih od morbila u uzrasnoj dobi od deset do 14 godina prijavljeno je 12, dok je uzrasta od 15 do 19 godina registrovano sedam pacijenata, a u uzrasnoj dobi od 20 do 29 godina, njih 15, dok je starijih od 30 godina, čak 29 pacijenata.
Izvor: Fokus