Ekocid na Kraljevom brdu: Nezakonita sječa šume bez sankcija

U našu redakciju je pristiglo saopćenje Naše stranke Tešanj koje u cijelosti prenosimo:

“Još u februaru tekuće godine vijećnik Nermin Deljkić i Naša stranka Tešanj upozorili su na izvršenu sječu 18 hektara visoke šume, u državnom vlasništvu,  na lokalitetu Kraljevo brdo na Crnom vrhu u općini Tešanj. Sječa šume je izvršena s ciljem formiranja deponije iskopnog materijala iz tunela Crni vrh na atocesti koridora 5c. O ovom slučaju su pisali mnogi mediji u Bosni i Hercegovini, kvalifikujući ga kao ekocid.

Unatoč upozorenjima na brojne nepravilnosti u vezi sa sječom, nije bilo reakcije ni pokušaja sanacije nastale štete kao ni sankcija za odgovorne, a Općinsko vijeće Tešanj je čak odbilo predloženi Zaključak vijećnika Nermina Deljkića: “Da Načelnik Općine Tešanj i OV Tešanj izvrše prijavu nadležnim institucijama svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini i međunarodnim institucijama u Bosni i Hercegovini, povodom činjenja i nečinjenja nadležnih tijela i pojedinaca a u vezi nastale štete zbog nelegalne sječe 18 hektara šume, na području općine Tešanj, tačnije na lokalitetu Kraljevo brdo, koja je izvršena u svrhu deponovanje jalovine, odnosno iskopnog materijala iz predviđenih tunelskih cijevi budućeg tunela Crni vrh na Koridoru 5c.” Nažalost glasovi ZA vijećnika Nermina Deljkića, Emira Galijaševića i Amira Šaranovića, nisu bili dovoljni, te je Zaključak odbijen ubjedljivom većinom glasova SDA i SDP, uz podršku vijećnika iz manjih stranaka.

Svjestan nečinjenja nadležnih Općine Tešanj vijećnik Nermin Deljkić je o navedenom slučaju podnio prijavu na više adresa. Nažalost, morala se desiti Jablanica da bi Tužilaštvo KS i ZDK, svjesno težine problema u Tešnju,  dalo nalog za saslušanje Nermina Deljkića u svojstvu svjedoka.

U cijeli slučaj se uključio i Aarhus centar nakon što smo ukazali na zabrinutost i sličnost konfiguracije terena sa nesretnim dešavanjima u Jablanici.

18. decembra pravnice Resursnog Aarhus centra u BiH,  zajedno sa vijećnikom Nerminom Deljkićem, obišle su područje Kraljevo Brdo. Tokom terenskog obilaska, imale su priliku neposredno se uvjeriti u kršenje Odluke Parlamenta Federacije BiH kojom se područje Crni Vrh, odnosno Kraljevo Brdo, označava kao vrijedno prirodno naslijeđe koje je potrebno zaštititi.

Ekocid na Kraljevom brdu rezultat je nezakonitog rješenja o prenamjeni šumskog zemljišta u građevinsko, provedenog bez adekvatnog pravnog okvira. Značajno je napomenuti  Odluku Ustavnog suda u slučaju Vareš, koja je utvrdila da su takve radnje ništavne. Pravnice su također uočile dodatne nezakonite radnje i nepravilnosti u procesu izgradnje deponije, koja je formirana bez procjene uticaja na okoliš. Osim toga, javnost nije bila uključena u proces donošenja rješenja, što je suprotno Zakonu o zaštiti okoliša FBiH i Aarhuskoj konvenciji.

Na osnovu ovih saznanja, Resursni Aarhus centar u BiH planira podnijeti nove prijave nadležnim inspekcijskim organima, kao i dopune tužbe protiv Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Iz Aarhus centra ističu da ovakve aktivnosti predstavljaju presedan koji bi mogao imati dalekosežne posljedice na način upravljanja šumskim resursima u Bosni i Hercegovini. Naša stranka Tešanj poziva nadležne institucije da hitno revidiraju doneseno rješenje i poduzmu korake kako bi se osiguralo poštivanje zakona i zaštita okoliša.”

Povezane vijesti

Najnovije vijesti