17.1 C
Tešanj
Petak, 11 Oktobra, 2024

Evropa se sprema za poplave i enormne padavine: Sladić otkriva imamo li u BiH razloga za brigu

Nedim Sladić, najpoznatiji bh. meteorolog je detaljno govorio o padavinama koje su pogodile pojedine evropske zemlje.

Velika količina kiša uzrokovat će poplave i mnoge države i njihove slućbe su u stanju pripravnosti. Sladić detaljno za N1 objašnjava imamo li mi razloga za brigu.

U pojedinim eveopskim državama, civilna zaštita i vojska je “na nogama” zbog poplava koje se najavljuju

“Na području Centralne i Istočne Evrope imamo situaciju koja je podložna većoj količini padavina i to je jedan od razloga što ovdašnji meteorolozi, iz Njemačke, Češke, dijelovi Mađarske, Austrije, Švicarske, danima upozoravaju da izrazito velike količine padavina koje mogu uzrokovati pojavu bujica, naravno i poplava u svemu tome i naravno jak, snažan porast vodostaja. Međutim, moramo istaknuti da ovakvi događaji nisu rijetki. U Evropi su se dešavali u prošlosti. U literaturi su nam poznati slučajevi u ovakvim situacijama u kojima se trenutno nalazimo a koji su se desili 2002,1997, 1954. Nekako proteklih dana šira evropska javnost je počela izučavati te slučajeve, njihovi meteorolozi najviše i onda je ustanovljeni da će ovaj slučaj biti jači u odnosu na onaj iz 2002. godine kada su Njemačku pogodile ogromne poplave u augustu mjesecu kao i susjedne zemlje: Slovačku, Češku i Austriju. Ovdje se najviše strahuje zbog toplijih mora kojeg smo imali tokom ljetnih mjeseci. Uz sve to vežu se i drugi poremećaji a to je nagli prodor osjetno hladne zračne mase porijeklom sa Artika i koji se miješa sa tim toplijim zrakom koji dolazi sa Sredozemlja, a poslije i sa Crnog mora koji će u konačnici uzrokovati i jače ohlađivanje zraka, veće vertikalno uzdizanje oblačnosti a samim tim i ćesteb padavine”, rekao je Sladić.

Što se tiče BiH, mi nemamo razloga za brigu, poručuje Sladić.

“Područje BiH neće biti rizično područje tako da mi nemamo bojaznosti kada su u pitanju poplave. Ono što možemo primijetiti je nagli porast vodostaja nakon što ga uporedimo sa prethodnim periodom koji je bio izrazito suh. Sada nas je suša u nekom pogledu spasila, ali i sama pozicija ovog poremećeaja. Tako da BiH nema razloga za brigu. Najviše štete i brige zbog kiše koja će prelaziti 200 litara po kvadratnom metru očekuje se u Češkoj, Mađarskoj, Švicaskoj,Slovačke, Austrije”, najavio je on.

Očekujemo pad temperatura u narednim danima,

“Sutra govorimo o najvišim dnevnim temperaturama od devet stepeni do 14 u Bosni a u Hercegovini od 15 do 21”, istakao je Sladić.

Ovakvo hladno vrijeme, poručuje Sladić neće dugo potrajati.

“Tek poslije 19. septembra možemo očekivati povratak temperatura u one uobičajene, prosječne vrijednosti. Tada ćemo svjedočiti uobičajenom septembarskom vremenu”, kazao je.

Podsjećamo na snazi je narandžasti meteoalarm, najavljuje se i snijeg na planinama, što Sladić kaže da nije neoubičajeno, piše N1 BiH.

Povezane vijesti

Najnovije vijesti