Otkrivanje afere “upisivanja lažnih dijagnoza i izdavanja recepata za skupe lijekove pacijentima u Kantonu Sarajevo”, šokirala je sredinom novembra bh. javnost koja još uvijek čeka više informacija o cijelom slučaju.
U Kantonu Sarajevo zloupotrebljavaju se podaci pacijenata za davanje lažnih dijagnoza i izdavanje recepata za skupe lijekove. Kako kažu u Uredu za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS, prikupilo se više informacija, ali se samim tim slučaj i više zakomplikovao.
Erduan Kafedžić, šef ovog ureda kazao je za portal Radiosarajevo.ba da se može govoriti o većem broju ‘pacijenata’ na čija imena su propisivani recepti, ali i doktora i apoteka.
“Radi se o širem broju ljudi i radimo analizu. Uskoro ćemo ići s informacijom prema Tužilaštvu. Za sada imamo informaciju da se radi o velikom broju potencijalnih zloupotreba u smislu izdavanja recepata za specifične grupe lijekova, a koji sa sobom nose veću materijalnu štetu po budžet Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo. To je sve što u ovom trenutku mogu reći”, istaknuo je Kafedžić.
Kazao nam je i da se zloupotrebe dešavaju već nekoliko godina, tačnije od 2020.
“Na osnovu svih saznanja i ove slike koju zasad imamo pred sobom, imam puno pravo da sumnjam da se ovo dešavalo već duže vrijeme”, izjavio je Kafedžić za portal Radiosarajevo.ba te dodao da ne može reći o kojem broju pacijenata, apoteka i doktora je riječ.
Podsjetimo, sve je otkriveno polovinom novembra nakon što je Erol Prašljivić, koji je u Dom zdravlja došao radi promjene adrese u zdravstvenom kartonu, saznao da mu je neko upisao lažnu dijagnozu, a kako bi nepoznate osobe, na njegovo ime, podizale lijekove u apoteci.
Lejla Brčić, pomoćnica direktora ZZOKS, otkrila je ranije da “imamo situaciju da je sve recepte propisao jedan ljekar i da su svi recepti realizirani u jednoj apoteci sa istim imenom djelatnika apoteke”.
Odbili su otkriti imena ljekara i apotekara, navodeći da će predmet biti proslijeđen nadležnom tužilaštvu.