Ekonomska situacija u Bosni i Hercegovini dosegnula je kritičnu tačku, a građani su suočeni s neprestanim rastom cijena osnovnih životnih potrepština i stagnacijom prihoda. Ova svakodnevna borba za preživljavanje najbolje se ogleda u iskustvima stanovnika poput sugovornice iz Mostara.
Nekada je 50 KM bilo dovoljno za pune kese osnovnih potrepština, dok se danas s istim iznosom jedva kupuju hljeb, mlijeko, ulje i nekoliko voćki.
Valovi poskupljenja od početka pandemije koronavirusa nisu poštedjeli nijedan segment potrošačke korpe. Jestivo ulje, gorivo, povrće, brašno i lijekovi postali su luksuz za mnoge porodice. Prema posljednjim informacijama, cijena jedne litre jestivog ulja porasla je za 70 feninga, a vreća brašna mogla bi poskupjeti s 25 KM na 28 KM.
Službeno objašnjenje za ove promjene često leži u globalnim faktorima, poput rasta cijena na svjetskom tržištu i nedostatka domaćih sirovina.
Sindikalni predstavnici i ekonomisti upozoravaju da ovakva situacija vodi prema ozbiljnim socijalnim posljedicama.
Uprkos ozbiljnosti problema, konkretne mjere vlasti i dalje izostaju. Ova pasivnost dodatno pojačava nesigurnost među građanima, koji iz dana u dan biraju između plaćanja režija, kupovine hrane ili lijekova.
Za mnoge, poput penzionera, život se svodi na borbu za osnovnu egzistenciju.
Već sada biramo između toga hoćemo li platiti režije, kupiti hranu ili lijekove. Planovi za budućnost? Samo želim preživjeti mjesec bez brige što ću još morati preskočiti – zaključuje penzionerka iz Sarajeva za BHRT.