U Mostaru je, u organizaciji Resursnog centra za organizacije civilnog društva u BiH i Instituta za regionalni razvoj (IRR), prezentovana Mapa puta za Poglavlje 19: “Socijalna politika i zapošljavanje”.
Mirjana Miličević, predstavnica Instituta, kazala je kako Mapa simbolizuje zajedničku obavezu da gradimo društvo u kojem će svaki čovjek imati pristup pravednim uslovima rada, podršci u kriznim životnim fazama, jednakim šansama i dostojanstvu koje zaslužuje.
– Poglavlje 19 – Socijalna politika i zapošljavanje predstavlja srce evropskog socijalnog modela i ključno je za unapređenje životnih standarda građana BiH. Kroz usklađivanje sa EU acquisom u ovoj oblasti BiH neće samo ispuniti formalne obaveze na putu ka članstvu već će stvoriti osnovu za održiv razvoj i socijalnu koheziju. Dokument predlaže konkretne korake sa jasnim vremenskim okvirima i finansijskim implikacijama. Ovo je praktičan alat za donosioce odluka na svim nivoima vlasti, istakla je Miličević.
U izradi Mape puta učestvovalo je na desetine aktera iz različitih sektora i nivoa vlasti. Na radionicama i fokus-grupama iznesene su jasne poruke: potreba za pristupačnim i efikasnim javnim službama za zapošljavanje, zabrinutost zbog diskriminacije pri zapošljavanju, nedostatak obuka i prekvalifikacija koje odgovaraju stvarnim potrebama tržišta rada, te snažna potreba za sigurnošću u radu i pristojnim uslovima zaposlenja.
– Akademska zajednica ima ključnu ulogu u procesu evropskih integracija kroz istraživanje, analizu i kreiranje dokaza za politike zasnovane na činjenicama. Naš doprinos ovom projektu pokazuje kako univerziteti mogu biti praktični partneri u procesima društvenih transformacija. Posebno je značajno što ovaj projekat kombinuje akademsku metodologiju sa praktičnim potrebama institucija. Kroz detaljnu komparativnu analizu i benchmarking sa praksama EU kreirali smo dokument koji može služiti kao pouzdana osnova za strateško planiranje i implementaciju reformi, naglasila je Irma Dedić iz Instituta.
Iz Instituta poručuju kako Mapa puta treba biti početak faze u kojoj će se, na temelju stečenih saznanja i zajedničkog razumijevanja, raditi na konkretnim promjenama značajnim za život građana, piše Oslobođenje.