Postoje jela koja zaista mirišu na neka prošla vremena. Najčešće podsjećaju na neke lijepe trenutke i osoboe koje smo voljeli. Danas ih se prisjećamo, a kako bi vaš dom zamirisao baš kao u najljepšim danima djetinjstva donosimo vam recepte za te pomalo zaboravljene specijalitete.
Popara – recept za ukusno zaboravljeno jelo
Za poparu kažu da je jedno od najukusnijih “sirotinjskih” jela. Glavni njegov sastojak je hljeb koji stoji nekoliko dana. Domaćice su ovo jelo izmislile kako ne bi bacale stari hljeb što se na našim prostorima smatra grijehom.
Kako se priprema popara?
U šerpu sipajte vodu do visine nekoliko prstiju. Možete staviti i više vode, sve zavisi koliku količinu popare želite da napravite. Mjera od 2dl vode i 250 do 300 grama hljeba (oko pola vekne hljeba) je mjera za jednu do dvije porcije.
Uključite ringlu na šporetu na srednju jačinu. Stavite lončić ili šerpu sa vodom na uključenu ringlu, kako bi se voda ugrijala. U vodu ubacite komadić maslaca ili margarina (oko 50 grama). Hljeb izlomite na manje komadiće. Kada voda provri komadiće hljeba ubacite u šerpu. Mješanjem postignite da smjesa bude srednje gusta odnosno da hljeb upije vodu. Ipak budite oprezni da je ne upije previše jer će izgubiti svoj ukus. Kada skuhate hljeb dodajete sir, kravlji, ovčiji ili koziji u zavisnosti koji više volite. Popara se uvijek jede dok je vruća.
Bosanske gurabije – slatkiš koje su pravile naše nane
Sastojci:
– 250 g maslaca ili margarina
– 150 g šećera u prahu
– 1 jaje
– 1 kašičica vanilinog šećera
– 500 g brašna
– prstohvat soli
– šećer u prahu za posipanje
Priprema:
Umutite maslac ili margarin sa šećerom u prahu dok ne postane kremasto. Dodajte jaje i vanilin šećer, pa dobro sjedinite.
U smjesu postepeno dodajte brašno i prstohvat soli. Mešajte dok ne dobijete glatko tijesto. Od tijesta pravite male kuglice ili diskove, a možete ih po želji dekorisati viljuškom. Stavite gurabije na pleh obložen papirom za pečenje. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 180°C oko 15-20 minuta, dok ne dobiju zlatnu boju. Pospite ih šećerom i uživajte.
Kljukuša – na sve načine dobar izbor
Kljukuša je jelo koje koje se u različitim gradovima u Bosni i Hercegovini pravi na različite načine, ono što je važno je da je svako jelo preukusno. Za pravu sarajevsku kljukušu potrebno je:
- 500 gr krompira
- jedna glavica crvenog luka
- pet supenih kašika brašna
- 50 ml ulja,
- dva jajeta
- dvije kašičice soli
- jedna kašičica bibera
Prvo ogulite krompir, a potom ga izrendajte. Luk očistite i isjeckajte što sitnije. Zatim dodajte sve ostale sastojke i dobro promiješajte. Smjesu je potrebno izliti na nauljenu tepsiju, pa peći 20 minuta na 250 stepeni. Nakon što tepsiju izvadite iz rerne ostavite nekoliko minuta da se ohladi. Tajna sarajevske kljukuše je u hrskavosti bočnih dijelova. Zato se ne treba praviti predebela kljukuša već gurmani cijene umijeće kuhara koji uspiju napraviti što tanju kljukušu koja ipak zadržava sočnu sredinu. Napraviti ovo jelo na prvu izgleda jednostavno, ali rijetki znaju napraviti onu “pravu”. Kako izgleda gotovo savršena sarajevska kljukuša pogledajte na fotografiji.
Šnenokle
Šnenokle su jelo koje su domaćice sa ovih prostora često pripremale. U zavisnosti od regiona manje je ili više poplarno-
Ipak mnogi ih se sa sjetom sjećaju. Šnenokle su jedan od onih deserta koji nas svojim ukusom vraćaju pravo u detinjstvo. Glavna zvijezda ove poslastice jesu vazdušaste knedle od bjelanaca koje se prosto tope u ustima, a kremasti fil od vanilije kojim su prelivene samo upotpunjuje cjelokupan doživljaj.
Šnenokle – kako se prave najbolje šnenokle?
Zanimljiva je činjenica da se u francuskoj kuhinji ovaj desert zove plutajuće ostrvo (île flottante), jer se zbog načina serviranja knedle od bjelanaca čine kao ostrvo koje pluta na vanilija kremu. I zaista, ovaj spoj neprevaziđen je ne samo zbog njegove estetike, već i zbog načina na koji se ukusi nadopunjuju.
Sastojci:
- 1 litar
- 4 jajeta
- prstohvat soli
- 6 kašika šećera
- 2 kesice vanilinog šećera
- 2 kašike brašna
Sipajte litar mlijeka u šerpu sa debelim dnom i stavite ga na ringlu da se grije na srednjoj temperaturi. Dok se ono grije, odvojite žumanca od bjelanaca. Žumanca ostavite po strani za krem, a u bjelanca dodajte prstohvat soli i umutite ih mikserom.
U početku koristite manju jačinu, a zatim pređite na veću. Ukoliko volite slađe, možete dodati i 2 kašike šećera. Mutite dok ne dobijete čvrst snijeg.
Kada ste ulupali bjelanca, a mlijeko se zagrijalo, vreme je za pravljenje knedlica. Obratite pažnju da mlijeko ne smije da vri, već samo da struji. Smanjite temperaturu na najmanje, umočite supenu kašiku u mlijeko kako se bjelance ne bi lijepilo za nju, a zatim kašikom ubacujte knedle od bjelanaca u mlijeko.
Nakon 1-2 minuta knedlice će početi da rastu. Okrenite ih kašikom kako bi se skuhale i sa druge strane. Često se dešava da knedlice bježe kada pokušate da ih okrenete, a kako se to ne bi dešavalo, probajte da ih kašikom prelivate mlijekom dok se kuhaju.
Kada su knedle gotove, izvadite ih iz šerpe pomoću rešetkaste kašike i redajte direktno u posude u kojima ćete ih servirati. Mlijeko sklonite sa ringle.
Priprema krema od žumanaca:
Dodajte kristal šećer i vanilin šećer u žumanca i dobro ulupajte mikserom. Kada su žumanca pobijelila i postala pjenasta isključite mikser. Dodajte brašno i prvo nježno umješajte varjačom, pa onda nastavite sa mikserom. Dodajte jednu do dvije kutljače mlijeka pa promješajte smjesu dok se ne sjedini.
Vratite šerpu sa mlijekom na ringlu na malu jačinu i postepeno dolivajte umućena žumanca u mlijeko neprestano mješajući. Krajnji proizvod treba da bude gusti krem, te kuhajte i mješajte sve dok smjesa ne dostigne željenu gustinu, oko 8 minuta. Tokom hlađenja krem će se dodatno zgusnuti, te pazite da ne bude previše gust, a ni previše rijedak.
Kada je krem gotov, odmah ga prelijte preko knedlica od bjelanca i ostavite u frižideru da se desert dobro ohladi, piše N1 BiH.