8.1 C
Tešanj
Ponedjeljak, 31 Marta, 2025

Kako pripremiti zemljište u plasteniku za bolji rast povrća?

Prije sadnje povrtnih kultura zaštićeni prostor i zemljište neophodno je pripremiti na pravilan način

Najzastupljeniji oblik zaštićenog prostora je plastenik, koji je u potpunosti prilagođen gajenju povrtarskih kultura. Stvarajući mikroklimatske, hranljive i ostale uslove pogodne za rast i razvoj biljke, moguće je proizvesti povrće koje je vrlo kvalitetno, i ostvariti veći prinos u odnosu na proizvodnju na otvorenom polju.

Prije sadnje povrtnih kultura zaštićeni prostor i zemljište neophodno je pripremiti na pravilan način. Prije agrotehničkih mjera đubrenja i obrade zemljišta mnogo je važno izvršiti njegovu dezinfekciju.

Jedna od najznačajnijih fitosanitarnih mjera prije početka novog proizvodnog ciklusa je dezinfekcija i sterilizacija zemljišta u zaštićenom prostoru. Najčešći načini dezinfekcije zemljišta su: fizička, hemijska i termička dezinfekcija. U zavisnosti od vrste i obima prisutnosti štetnih organizama u zemljištu, bira se mjera koja je primjenljiva i neophodna. Opšti preduslov za dezinfekciju je odgovarajuće fizičko stanje zemljišta, što se prije svega odnosi na dobru usitnjenost i vlažnost zemljišta. Osnovni način održavanja „čistoće zemljišta“, u širem smislu dezinfekcije, je fizičko uklanjanje biljaka ili njihovih dijelova čupanjem, i odnošenjem van objekta. To je rezultat dobrog zdravstvenog nadzora i ima karakter prevencije.

Fizičkim mjerama ne mogu se eliminisati mikroorganizmi ili njihovi reproduktivni organi, ali se može spriječiti njihovo širenje. Hemijska dezinfekcija zemljišta podrazumjeva uništavanje patogena hemijskim sredstvima (fumigantima) na direktan način. Fumigacija je najefikasnija dezinfekcija zemljišta, a fumiganti su jaki otrovi i treba biti obazriv sa njima. Najbolji period za fumigaciju je jesen, kada je plastenik prazan.

Za dezinfekciju zemljišta može se upotrIjebiti i 2% rastvora formalina (40% formaldehid). Danas se često primjenjuje i biološki način dezinfekcije, koji podrazumjeva sjetvu kadifice ili bijele slačice kao bioloških „čistača“ zemljišta od nematoda i izazivača polijeganja rasada. Termička sterilizacija je najpogodniji način uništavanja patogena, čija suština je izlaganje čestica zemljišta visokim temperaturama u kraćem ili dužem trajanju. Tretiranje vodenom parom se zasniva na djelovanju visoke temperature na žive organizme. Pri 90ºC uništavaju se paraziti, štetočine i inaktivira se sjeme korova.

Tokom pripreme zemljišta prvo je potrebno izvršiti osnovno đubrenje organskim i mineralnim đubrivima ili njihovom kombinacijom. Đubrenjem, povrtnim kulturama se obezbjeđuje pravilna i pravovremena ishrana, održavaju se i popravljaju hemijska i fizička svojstva zemljišta.

Poslije osnovnog đubrenja vrši se obrada zemljišta, koja ima zadatak da održi i poboljša strukturu, fizičke, hemijske i mikrobiološke osobine, odnosno plodnost zemljišta. Ovo je posebno značajno za proizvodnju u zaštićenom prostoru, gdje se zbog intenzivne proizvodnje većeg broja različitih povrtnih kultura, narušava struktura i smanjuje plodnost zemljišta. Neophodno je izvršiti kvalitetnu, ne samo osnovnu već i predsjetvenu obradu zemljišta, piše Agrosavjet.

 

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti