Kriza ne zaustavlja rast prihoda od indirektnih poreza: Gdje su pare?

Uprava za indirektno oporezivanje BiH već nekoliko godina prikuplja sve više sredstava od indirektnih poreza. Prošle godine, prvi put od osnivanja, UIO BiH je u jednom mjesecu – julu, prikupila više od milijardu maraka.

Tokom prošle godine u kase se slio 901 milion KM više nego u 2023., a sličan trend nastavljen je i u prva četiri mjeseca 2025. godine, kada su prihodi iznosili 3,74 milijarde KM i bili veći za 147 miliona u odnosu prvi kvartal 2024.

Pozitivne promjene

Dok državne institucije dobivaju unaprijed utvrđen iznos, a Brčko distrikt procent, entitetske kase pune se viškovima, ali u realnom životu građani ne vide ni projekte, ni pozitivne promjene koje bi donijelo pametnije ulaganje ovih sredstava.

– Neko bi rekao da će se to odraziti na život običnog građanina i njegov standard, ali vidimo da to nije tako. Do povećanja volumena dolazi zato što su cijene apsolutno svih roba i usluga rasle po nekoliko puta, a neke i ne prestaju da rastu svakodnevno – kaže ekonomista Aleksandar Ljuboja.

S druge strane, on upozorava da neupotrijebljena novčana sredstva od akciza ili iz drugih izvora nisu generator rasta i stvaranja nove vrijednosti, već gube svoju vrijednost zbog inflacije, dok uzimamo kredite za infrastrukturne i druge projekte.

Doba digitalizacije

– Plaćamo cijenu korištenja tih sredstava, a nerijetko i penale zbog probijanja rokova. Te slabosti društva su naše ogledalo i zbog njih ne dolazi do rasta standarda. U isto vrijeme dijelimo problem svih modernih društava da raste broj službenika u lokalnim zajednicama i državnom aparatu, usložnjavamo funkcionisanje društva s birokratijom koja raste iz dana, iako živimo u 21. vijeku i dobu digitalizacije, kad pojedine procese možemo pojeftiniti i pojednostaviti – ističe Ljuboja.

Plaćamo cijenu korištenja tih sredstava, a nerijetko i penale zbog probijanja rokova, piše Avaz.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti