Oko 76.000 građana iz regiona i BiH posjedovalo dozvole za boravak u Njemačkoj krajem 2023.

Približno 76.000 državljana Crne Gore, Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije posjedovalo je dozvole za boravak u Njemačkoj krajem 2023. godine.

To pokazuju novi podaci na osnovu Pravila o Zapadnom Balkanu, koje je Forbes Crna Gora dobio od Germany-Visa.org, platforme koja pruža sveobuhvatne informacije o različitim vrstama viza i dozvola u Njemačkoj.

Prema platformi, sa više od milion otvorenih radnih mjesta i nedostatkom kvalifikovane radne snage u sektorima kao što su zdravstvo, inženjering, IT i trgovina, Njemačka je u junu prošle godine uvela Chancenkarte ili „kartu šansi“.

Prema informacijama sa portala Germany-Visa.org, „karta šansi“ je dozvola boravka koja omogućava građanima zemalja van EU da borave u Njemačkoj do jedne godine kako bi pronašli posao. Za razliku od šestomjesečne vize za traženje posla, omogućava duži boravak i rad sa skraćenim radnim vremenom ili probne poslove (do 20 sati sedmično).

Od 1. juna ove godine, Njemačka je takođe udvostručila broj godišnjih radnih viza za Zapadni Balkan na 50.000. Ove mjere, zajedno s uvođenjem „karte šansi“, otvorile su više mogućnosti za dolazak građana Crne Gore na njemačko radno tržište.

Da bi se kvalifikovali za kartu šasni, kandidati moraju ispuniti sljedeće kriterijume:

Poznavanje jezika: A1-nivo njemačkog jezika ili B2-nivo engleskog jezika

Kvalifikovano obrazovanje: Najmanje dvije godine stručnog obrazovanja ili priznata univerzitetska diploma

Dovoljna finansijska sredstva: Najmanje 1.027 eura mjesečno za pokrivanje troškova života tokom boravka

Sistem bodovanja: Ujedno i najvažniji kriterijum znači da treba osvojiti šest bodova na osnovu obrazovanja, starosti, jezičkih vještina i radnog iskustva.

Iz Germany-Visa portala navode da, kako je „karta šansi“ uvedena tek ove godine, često je miješaju s američkom „zelenom kartom“ i tradicionalnom njemačkom vizom za traženje posla.

„Dok karta šansi omogućava jednogodišnji boravak bez potrebe za ponudom posla, ugovorom ili porodičnim vezama, već na osnovu sistema bodova, zelena karta u SAD-u nudi put do državljanstva u roku od 3-5 godina kroz lutriju ili stroge uslove“, pojasnili su.

S druge strane, prema Germany-Visa portalu, viza za traženje posla i Chancenkarte u Njemačkoj razlikuju se u sljedećim ključnim aspektima:

Kvalifikacije: Viza za traženje posla zahtijeva univerzitetsku diplomu ili priznato stručno obrazovanje, dok „karta šansi“ zahtijeva najmanje dvije godine stručnog obrazovanja i relevantno radno iskustvo

Trajanje vize: Viza za traženje posla vrijedi do šest mjeseci, dok Chancenkarte može trajati do jedne godine.

Dozvola za rad: Viza za traženje posla ne dozvoljava nikakav rad tokom trajanja, dok „karta šansi“ omogućava rad sa skraćenim radnim vremenom (do 20 sati sedmično).

„Njemačka, sa niskom stopom nezaposlenosti i brojnim poslovnim prilikama, privlači tražioce posla iz cijelog svijeta. Ove prilike su posebno korisne za građane Zapadnog Balkana i drugih zemalja koji traže zaposlenje u inostranstvu. Osim toga, Njemačka nudi mnoge prednosti, uključujući 24 dana plaćenog odmora godišnje kao i minimalnu satnicu koja iznosi 12,41 eura, a plata može biti viša zavisno od industrije i radnog iskustva“, poručuju iz portala Germany-Visa, piše Forbes.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti