Većina nas svoje ljubimce uzima kao punopravne članove porodice. I sve dok imamo takav odnos prema njima možemo biti zadovoljni, bilo da je u pitanju pas, mačka ili hrčak. Međutim, takav odnos često izostaje kada je u pitanju vožnja automobilom.
Skoro svako drugo domaćinstvo na svijetu ima kućnog ljubimca. Samo u Evropi postoji oko 80 miliona pasa kućnih ljubimaca i skoro 100 miliona mačaka.
Istraživanja pokazuju da u Japanu, na primjer, ima čak više registrovanih kućnih ljubimaca nego djece mlađe od 15 godina. U anketi, čak 90 posto vlasnika kućnih ljubimaca izjavilo je da svoje ljubimce smatra članovima porodice. Životinje također pružaju egzistenciju mnogima od nas. U Evropi postoji oko 800.000 radnih mjesta direktno ili indirektno povezanih sa životinjama, od veterinara do proizvođača hrane i trgovaca.
Praksa pokazuje da životinje prečesto putuju u uslovima koje bismo smatrali opasnim po život i njihovo zdravlje. Ali čak i putovanje sa životinjama može biti udobno i sigurno. Prijatelji i vlasnici životinja, bilo da su krzneni, ljuskavi, pernati, bodljasti ili bilo koje vrste zaslužuju da se prema njima postupa humano. Ovo posebno važi na putovanjima automobilom, koja mogu biti prilično izazovna avantura puna prepreka i za životinje i za njihove vlasnike. Šta sve trebamo uzeti u obzir kada se vozimo s našim kućnim ljubimcima?
Nađite mu “mjesto” i ne vozite s glasnom muzikom
Kada putuje, vaš ljubimac prije svega treba da ima “svoje” određeno mjesto u automobilu na koje može da se navikne. Naučite ga gdje mu je stalno mjesto i nemojte ga kasnije mijenjati, ako je moguće. Barem na početku, pomoći će ako mu malo uredite to mjesto kao kod kuće. To može biti omiljeno ćebe, igračka ili neki drugi predmet na koji je navikao.
Jedna od opcija je da svoju životinju vozite u prtljažniku ako je u pitanju hatchback ili karavan, ali u tom slučaju prostor treba da bude odvojen mrežicom, mada su neki karavani već pregrađeni. U idealnom slučaju, ljubimac bi se trebao voziti na zadnjem sjedištu koristeći poseban pojas koji se veže za sigurnosne pojaseve. Podesivi pojas za životinje može se kupiti povoljno za svako vozilo kao dio originalne dodatne opreme. Ipak, budite oprezni, vaš ljubimac nikada ne smije biti pričvršćen za ogrlicu.
Prekomjerna buka šteti ne samo ljudima, već i životinjama. Neka istraživanja su, na primjer, pokazala znatno lošiji sluh kod lovačkih pasa koji su često izloženi pucnjavi. Glasna muzika može predstavljati sličnu prijetnju. Produženo izlaganje jednoj vrsti zvuka koji se stalno ponavlja posebno je štetno za sluh psa ili mačke. Glasno slušanje muzike tokom vožnje definitivno nije dobro za njih.
Pauze su jako bitne
Dugo putovanje je iscrpno, kako za čovjeka, tako i za ljubimca. Psi bi trebalo da prave pauzu svaka dva do tri sata, ali svaki ljubimac je drugačiji i nekim životinjama može biti potrebno češće zaustavljanje. Iskoristite pauzu ne samo za šetnju, već i za piće i hranjenje. Uvijek je bolje hraniti životinju napolju, umjesto rješavanja ove potrebe tokom vožnje.
Unutar kabine treba prevoziti samo životinje koje su čvrsto osigurane. Vožnja s ljubimcem zahtijeva punu pažnju, a najkraće skretanje pažnje može dovesti do nesreće. Ako je vaša mačka svojeglava, kao većina mačaka na svijetu, sigurnije će biti ako se prevozi u putnoj kutiji nego u krilu vozača.
Ako vam smeta krzno vašeg ljubimca, pljuvačka, blato i drugi “nusproizvodi”, možete koristiti prostirku na zadnjem sjedištu. Na taj način ćete zaštititi sjedište od prljavštine i oštećenja.
Ne zaboravite na dokumente, hranu, lijekove, vodu…
Ono što također treba biti jako važno jeste da prije svakog dužeg putovanja pripremite poseban “turistički” paket za svog ljubimca. Ovo bi trebalo da uključuje sve važne dokumente i sve lijekove, hranu, zdjelu za kućne ljubimce, dovoljne zalihe vode, jednu ili dvije igračke, sredstva za čišćenje i vrećice za odlaganje fekalija i prljavštine, pa čak i njegov vlastiti jastuk, ćebe ili krevet za pse. Na ovaj način mu ništa neće nedostajati i osjećat će se kao kod kuće.
Vodite računa da postoje zemlje u kojima je zaključavanje životinja u praznom automobilu nezakonito. To je u svakom slučaju opasna navika. U toplim danima, temperatura u vozilu može se brzo udvostručiti, čak i ako je vani djelimično oblačno. Čak i malo otvoren prozor ima zanemariv utjecaj, a pregrijavanje može dovesti do smrti. Situacija ni zimi nije mnogo bolja, stoga primijenite ovo jednostavno pravilo – umjesto da ostavljate životinju u autu, radije je ostavite kod kuće, kod prijatelja ili na kraju u hotelu za kućne ljubimce.
Izvor: Klix