Nakon prvobitnog šoka zbog nestašice, a zatim i višestrukog rasta cijena ulja i brašna, tržište u Njemačkoj se stabilizovalo stoga su cijene mnoge hrane manje nego u Bosni i Hercegovini.
Police u trgovinama su napunjene, a cijene vraćene na one od prije početka ukrajinsko-ruskog sukoba.
Dakle, Nijemci, prema istraživanjima tržišta i pisanjima tamošnjih medija u svojim trgovinama kilogram brašna ne plaćaju ni marku, tačnije svega 0,90 KM, a litru ulja 3,60 KM. Sve cijene variraju u zavisnosti od prodajnog mjesta i grada/dijela Njemačke u kojem kupujete.
Dva kilograma pilećih bataka u ovoj zemlji koštaju oko 10 KM, čokolada Milka od 300 grama četiri KM, dvije litre gaziranog soka dva KM, maslac 4,50 KM, piše Srpska.info.
Potpuno drugačija slika
Pakovanje od 18 jaja prve klase Nijemci će platiti sedam KM, a veliko pakiranje deterdženta za pranje rublja, dovoljno za 130 pranja, svega 40 KM.
Pakovanje od osam sladoleda u ovoj zemlji stoji nešto više od 3 KM, kilogram paniranih pilećih odrezaka 12 KM, dok je kilogram kobasica oko 11 KM. Veliko pakovanje pudinga Monte od 400 grama Nijemci, prema izjavama, trenutno mogu kupiti za svega tri KM, a u BiH se za taj novac može kupiti tek 150 grama ovog djeci omiljenog deserta.
U trgovinama u BiH potpuno je drugačija slika. Uz ionako loš standard, svakodnevni rast cijena sve veći broj stanovnika zemlje gura u siromaštvo i neimaštinu. Kupuje se samo ono najosnovnije, a neke kategorije društva, poput penzionera, primorane su kupovati samo na komad.
Naime, kilogram brašna u domaćim trgovinama i više nego dvostruko skuplji od trgovina u Njemačkoj – zavisno o proizvođaču, ali prelazi 2 KM.
Cijena litre ulja, ovisno o proizvođaču i trgovini, kreće se od pet do 6,50 KM.
Kilogram pilećih bataka stoji i do 8 KM, a čokolada Milka od 270 grama nerijetko je u trgovinama, osim promo akcija, i do 7 KM.
Prosječne plate
Dvije litre gaziranog soka u Njemačkoj su 2 KM, a u trgovinama u BiH 2,50 KM.
klix.ba