Entitet FBiH ima najveće ukupno opterećenje na plate sa zbirnom stopom doprinosa od 41,5 posto, dok je porez na dohodak fiksan i iznosi 10 posto. Doprinosi su raspoređeni na PIO/MIO (23 posto), zdravstvo (16,5 posto) i nezaposlenost (2 posto).
Odluka Vlade FBiH da poveća minimalnu platu na ukupno oko 1.744 KM bruto izazvala je velike polemike u bh. javnosti. No, ono što je bilo primjetno je da mnogi građani dalje ne znaju kolika je njihova stvarna plata i koliko novca od nje zapravo odlazi u državni budžet.
S te strane, svijest prosječnog građanina o vlastitim primanjima, ulozi poslodavaca u društvu, ali i uslugama koje dobija od države moguće da bi bila bitno drugačija kada bi visinu svoje plate dogovarao u bruto, a ne u neto iznosu.
Zamislimo sljedeću situaciju.
– Poslodavac: Dobar dan, spremni smo vam ponuditi posao.
– Radnik: Odlično, a koliku platu nudite?
– Poslodavac: 1.744 KM.
– Radnik: Eh, pa to je odlično. Mogu li odmah sutra početi s radom?
– Poslodavac: Naravno.
Nakon mjesec dana.
– Radnik: Čekajte, nešto nije u redu.
– Poslodavac: Izvolite, kako Vam mogu pomoći.
– Radnik: Ja sam na račun primio platu od 1.000 KM za prošli mjesec.
– Poslodavac: Dobro, i?
– Radnik: Ali vi ste rekli da mi je plata 1.744.
– Poslodavac: Pa i jeste.
– Radnik: Ali, gdje je ovih 744 KM?
– Poslodavac: E vidite, tih 744 KM vam je otišlo na plate od po 5-6 hiljada KM Nermina Nikšića, Vojina Mijatovića, Damira Nikšića i ostalih boraca za vaša prava. Dobar je dio također otišao na finansiranje penzije koju vjerovatno nećete dočekati jer im je penzioni sistem već sada u kolapsu, državnog zdravstvenog sistema koji vjerovatno ne koristite jer nemate vremena da stojite 4 sata u redu, propalih državnih firmi koje redovno subvencioniraju i vještački održavaju u životu zbog socijalnog mira, armije svojih budžetskih uhljeba, puteva na kojima ste jutros pali jer nisu led očistili, itd… Imate li još pitanja? piše avaz