4.6 C
Tešanj
Utorak, 3 Decembra, 2024

Prevoznici u BiH dovedeni do ruba: Samo u zadnjih 15 dana privedeno 26 vozača iz BiH

Ukoliko se što prije ne ukine pravilo koje vozače kamiona tretira kao turiste, a po kojem tokom šest mjeseci ne mogu boraviti na teritoriji Evropske unije duže od 90 dana, vjerovatno će uslijediti novi egzodus hiljada vozača koji će napustiti BiH. Neminovno će poskupiti troškovi transporta, što će se automatski odraziti na rast cijena svih vrsta roba i usluga. Prevoznici kažu da su dovedeni do ruba i za svoj položaj krive vlast.

Samo u zadnjih 15 dana 26 vozača iz BiH privedeno je u nekoliko evropskih zemalja jer su na teritoriji Unije boravili duže od 90 dana tokom pola godine. Za ovaj prekršaj domaći prevoznici su platili kazne u iznosu od 200 hiljada eura. Iako je pravilo “90 dana u 180 dana” na snazi već devet godina, od početka primjene Sporazuma i stabilizaciji i pridruživanju sa EU, problem je eskalirao u zadnjih nekoliko mjeseci kako je Evropa počela koristiti nove digitalne alate uz pomoć kojih se lako utvrdi dužina nečijeg boravka u Uniji. Ovo domaće prevozničke kompanije stavlja u bezizlaznu poziciju, navodi BHRT.

“Vozači koji mogu raditi 90 dana ili biti u zemljama EU, a poslije toga 90 dana kod kuće. Pa ko to može koja kompanija može da izdrži da vozač mu sjedi kod kuće 90 dana, a prinuđen je i mora da mu da platu da bi radio. Znači to je zaista nemoguće”, kaže Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS.

U Konzorcijumu “Logistika BiH”, koji okuplja 190 prevozničkih kompanija i 47 hiljada zaposlenih, ističu da se radi o diskriminatorskom ponašanju Briselu, jer se pravilo “90 dana u 180 dana” odnosi samo na vozače kamiona, a ne i na posade brodova, aviona i sl. Osim na Brisel ljuti su i na domaće koje, kako kažu, nisu učinile ništa da ih zaštite iako su mjesecima upozoravali šta slijedi. Najavljuju poskupljenje usluga transporta ako se ništa ne riješi do Nove godine.

“Transportna industrija će faktički od 1. januara ako se ne napravi izuzeće kabinskog osoblja profesionalnih vozača u drumskom prevozu morati povećati svoje cijene za 25 procenata. Svaki proizvod koji bude izašao iz BiH imaće u sebi svakako učešće koje će sada se povećati zato što transportni troškovi će morati da idu ka gore”, kaže Velibor Peulić, koordinator Konzorcijuma “Logistika BiH”.

Državni ministar transporta i i komunikacija Edin Forto demantuje navode da se ne čini ništa da se zaštite prevoznici. Ističe da je na brojnim sastancima sa Evropskom komisija ukazivao na ovaj problem. Najavljuje da će na narednom regionalnom sastanku država Zapadnog Balkana, koje su u istoj poziciji zatražiti da se zajedno ide u proteste i blokade granica zbog diskriminacije vozača u EU.

“Ako bi se Srbija složila da idemo agresivno. Možda čak i neke blokade i protesti. Možda bi se Evropska komisija dosjetila da ne treba da vrši diskriminaciju prema Zapadnom Balkanu. Istovremeno dok govore da nas žele u svom zagrljaju”, kaže Forto.

Od 2010. godine više od sedam hiljada profesionalnih vozača napustilo je zemlju, a sada će nam na legalan način Evropska unija uzeti i ovo malo vozača što je ostalo da radi u Bosni i Hercegovini. 1700 prevozničkih firmi zbog ovih i sličnih problema prebacilo je poslovanje u druge države.

“Postoje očigledno neki lobiji koji na neki način pokušavaju i uspjevaju da spriječe i olakšaju našim prevoznicima njihovo poslovanje, jer to im je konkurencija i na svaki način pokušavaju da im što više otežaju posao”, rekao je Saša Grabovac iz Udruženja ekonomista “SWOT”

Eventualno poskupljenje usluga transporta, koje će neminovno uskoro uslijediti, osim što će značajno otežati poslovanje domaćih privrednih subjekata, biće i novi udar na džepove građana, koji će u konačnici platiti ceh nadmudrivanja sa Evropom, izvještava BHRT.

Povezane vijesti

Najnovije vijesti