Je li prevara sa socijalnim naknadama prejednostavna? Očigledno, ako pogledate brojke u austrijskoj pokrajini Štajerskoj. Dok je 2014. prijavljeno 55 slučajeva, u 2023. taj se broj povećao gotovo sedam puta na 371 kazneno djelo. Šteta za Štajerce se broji u milionima eura.
Dobar primjer je penzionisani par iz Graza koji je u više od 35 godina zaradio dodatni prihod od 326.000 eura višestrukim brakovima i razvodima. Kako je to moguće?
Nakon smrti prvog muža 1981. žena je dobila udovičku penziju. U oktobru 1982. godine prvi put se udala za drugog supruga od kojeg se prvi put razvela 1988. godine, prenosi Fenix magazin.
“Brak nikad nije raskinut”
Ukupno su se razveli 12 puta, te su se 13 puta vjenčali – par je trenutno ponovno u braku. Slučaj je pokrenut presudom OGH prošlog marta nakon što se žena iz Graza borila protiv negativne odluke penzionog osiguravajućeg društva u vezi s njenom udovičkom penzijom.
U to je vrijeme Vrhovni sud presudio da su ponovni brak i kasniji razvod od istog supružnika zloupotreba zakona ako brak nikada nije raskinut, a razvodi su se dogodili samo radi utvrđivanja prava na penziju za udovice.
Par je imao uzoran brak
Istrage kriminalističkog odjela iz Graza koje su potom uslijedile potvrdile su sumnju u prevaru, tim više što su svi ispitanici potvrdili da se par zapravo nikada nije razdvojio duže od 35 godina i da su zapravo imali uzoran brak. Njihova okolina nije primijetila ponovljene brakove i razvode. Kako navode austrijski mediji, 73-godišnjakinja i njezin suprug odbili su svjedočiti; oboje su prijavljeni zbog sumnje na tešku trgovačku prevaru.
Milionske štete za porezne obveznike
Sve je više onih koji varaju kako bi dobili socijalne naknade poput naknade za nezaposlene, minimalnog dohotka ili naknade za njegu.
Austrija se već godinama bori s rastućim valom prijevara u vezi sa socijalnim naknadama, koje sada dosežu rekordne razine i svake godine državu i porezne obveznike koštaju milione, navode austrijski mediji.