S jednim poslom u ovoj zemlji nije lako funkcionirati, ali u odnosu na prije, ljudi se ne odlučuju na iseljavanje, već na traženje alternative koja će im omogućiti bolji život
Pretvoriti hobi u posao. Nekad bi takvo nešto zvučalo utopistički. Onog tko bi to pokušao, smatralo bi se teškim hazarderom koji ni do čega ne drži pa bi se pojedini, sve dok ne uspije, izolirali od takve osobe. Međutim, vremena se mijenjaju. Pokretanje vlastitog posla postao je trend zahvaljujući kojem BiH i opstaje. Zašto? Zato što je taj hobi nekima postao osnovni, visokoprofitabilan biznis ili dodatni biznis zahvaljujući kojem će dosta novca zaraditi, piše Večernji list BiH.
Jedni za osnovni ili dodatni posao biraju rukotvorine, drugi pak IT i medije, treći ugostiteljstvo te se čini da smo na dobrom putu i da su žitelji ove zemlje pronašli način kako dodatno zaraditi. Jedan privatni poduzetnik u zapadnoj Hercegovini s kojim smo razgovarali o aktualnoj situaciji kaže da taj dio zemlje osjetno ide naprijed zahvaljujući svojevrsnom njemačkom sustavu. – Dva posla možda zvuče previše, ali to je na neki način njemački sustav. Mnogi koji su prošli rad tamo i vratili se više cijene posao te pričaju onima doma kako je tamo, da oni ne naprave iste pogreške pa budu prisiljeni ići van – priča nam čovjek. Naravno, dodatni posao nosi i odgovornost i rizike te ulaganja koja iznose i više tisuća maraka, ali na kraju, ako se uspije, osjećaj zadovoljstva je potpun.
Promjena smjera
Priča s portala poduzetnik.biz govori o primjeru značajnog zaokreta u karijeri, nakon kojeg osoba nije požalila. – Jedna moja kolegica, inače jezikoslovkinja i prevoditeljica, odlučila je promijeniti posao jer joj je nakon nekog vremena postao dosadan. Voljela je biciklizam pa je prošla edukaciju za popravak bicikala te neko vrijeme radila u radionici na održavanju bicikla. To joj se svidjelo i odlučila je pokrenuti žensku trgovinu biciklima i posao se uspješno razvio. No, nije prošlo dugo i shvatila je kako je, zapravo, biciklizam ono što ona voli, a ne održavanje bicikla. Stoga je promijenila svoj pristup. Počela je organizirati biciklističke događaje i programe obuke u kojima je mogla sudjelovati te je okupila ljude koji vole mehaničarske poslove da vode tečajeve za održavanje i popravljanje bicikala. Na kraju je tome dodala mali bar i u njemu organizirala događaje vezane uz biciklizam. Za nju je to bio gotovo u potpunosti novi poslovni model i trebalo joj je neko vrijeme da pronađe pravi put, ali sada je sretna i voli to što radi – istaknuo je sugovornik tog medija.
Forbes u BiH donosi priču jednog svog suradnika koji je dao nekoliko savjeta onima koji stvaraju posao od hobija. – Evo jednog poziva na buđenje: kada počnete zarađivati od nečega što volite, to više neće biti samo razonoda. Morate shvatiti da vaš hobi više neće biti isto što je nekada bio. Jeste li dosad heklali nakon posla da biste pobjegli od svakodnevnog stresa? Kada to pretvorite u posao, umjesto udobnih, opuštenih sati kreativnosti, suočit ćete se s rokovima, kvotama, očekivanjima klijenata i ostalim poslovnim pritiscima. Ne govorim ovo da bih vas obeshrabrio da svoj hobi pretvorite u posao – i dalje vrijedi pokušati. Ali morate se mentalno pripremiti za veliku promjenu – istaknuo je Forbesov suradnik. Savjetuje da se ne napušta automatski osnovni posao ako dodatni krene dobro. – Zapamtite, strpljenje je vrlina. Znam da je teško balansirati između dva posla, ali stabilizacija prihoda i poslovanja prije napuštanja stalnog posla je ključna – kaže. Također, ističe da se novi poduzetnik ne smije podcjenjivati pa snižavati cijene jer je, kao, konkurencija bolja. – Niže cijene mogu privući kupce u početku. Ali to obično funkcionira samo kratkoročno. Osim toga, ako svjesno spustite cijene da biste privukli više kupaca, može vam se obiti o glavu – mnogi kupci će otići kada cijene kasnije povećate – ističe.