U Eminagića kući, depandansu tešanjskog muzeja, u okviru projekta „Očuvanje kulturnog naslijeđa općine Tešanj“, upriličena je izložba „Tradicija razvoja grnčarije na području općine Tešanj“, kao i degustacija tradicionalnih jela tešanjskoga kraja. Ovo je dio projekta Jadranske prekogranične saradnje, u kojem je sudjelovalo 11 regija iz šest zemalja, a finansiran je sredstvima EU-a.
Manifestacija je upriličena povodom obilježavanja 10. obljetnice od potpisivanja Konvencije o zaštiti nematerijalne baštine, koju je BiH parafirala 2003. godine u Parizu. Time je naša zemlja preuzela i jasno određene obaveze o zaštiti nematerijalnih kulturnih dobara.
Mi, zapravo, ovim otpočinjemo proces pripreme aplikacija za kandidovanje nematerijalnih kulturnih dobara općine Tešanj, kazao je Jasmin Mandžukić, direktor tešanjskog muzeja
Ohrabruje činjenica da se u BiH počelo sa relevatnom zaštitom tradicionalnih proizvoda i nematerijalne baštine. Uz burek, bosanske ćevapčiće, mnogo autohtonog ima i tešanjski kraj.
To su tešanjska tagarica i pekmez koji se proizvodi na ovom prostoru, po kojem su Tešnjaci nekada i nazivani „pekmezari“, kaže kustosica Mensura Mujkanović
Tradicionalna kuhinja, iako potisnuta brzim tempom života i ishrane, na ovaj način će biti sačuvana. A uz tagaricu, sogan dolmu, burek i tufahije, ide i nezaobilazna tradicionalna muzika…
Federalna Televizija/Jelah.info