30 C
Tešanj
Petak, 4 Jula, 2025

Viaduct: Milionski dug raste, odgovornost izostaje – građani opet plaćaju ceh

Narastajući dug prema firmi Viaduct, koji je dostigao čak 112 miliona maraka, svakodnevno opterećuje budžet građana Bosne i Hercegovine, dok kamate neumoljivo rastu. Uprkos ozbiljnosti situacije, politički predstavnici djeluju nezainteresovano i bez osjećaja odgovornosti, kao da ih ne dotiče činjenica da će ceh na kraju opet platiti građani.

Iako se o ovom slučaju raspravljalo pred parlamentarnim komisijama za borbu protiv korupcije i za finansije i budžet, nakon kratkotrajnog interesa, tema je ušutkana. Glavni tužilac Tužilaštva BiH, Milanko Kajganić, potvrdio je da je pokrenut predmet protiv članova Savjeta ministara i Predsjedništva BiH zbog neizvršenja pravosnažne presude u korist Viaducta, što, prema zakonu, predstavlja krivično djelo.

Iz Transparency Internationala upozoravaju da se donosioci odluka redovno upuštaju u sumnjive projekte s neprovjerenim firmama, pri čemu često zanemaruju zakonom propisane procedure. Kako kažu, vrlo vjerovatno je riječ o svjesnom pogodovanju i ličnoj koristi određenih političkih aktera, što dodatno naglašava potrebu za uključivanjem svih nadležnih agencija u ovaj slučaj.

Slučaj Viaduct mnogima podsjeća na već viđene šeme s koncesijama poput one s firmom Komsar, gdje se iza svega, kako tvrde opozicioni političari, nalaze visoki funkcioneri iz elektroenergetskog sektora i vladajućih struktura RS-a. Bez njihove zaštite, ovakve firme – često bez zaposlenih i osnovnih poslovnih kapaciteta – nikada ne bi mogle doći do stotina miliona iz javnih sredstava.

Ekonomisti ističu da ključni problem leži u potpunom izostanku lične odgovornosti. Političari su svjesni da neće biti sankcionisani – ni finansijski, ni krivično – pa ih ni ne zanima koliko će ovaj spor koštati građane i privredu. To dodatno ohrabruje atmosferu nebrige i nemara, koja postaje zaštitni znak institucionalnog ponašanja.

Predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije, Branislav Borenović, ističe da se suočavamo s institucionalnom šutnjom koja ukazuje na moguću umiješanost pojedinaca iz političkog vrha. Prema njegovim riječima, riječ je o regionalnoj šemi koja ima i domaću podršku, a ceh će – sasvim očekivano – opet platiti narod.

U međuvremenu, politički predstavnici međusobno prebacuju odgovornost. Delegat Radovan Kovačević tvrdi da je RS ponudila rješenje koje je čak prihvaćeno unutar Savjeta ministara, ali nije provedeno. Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković tvrdi suprotno – da ministar finansija Srđan Amidžić odbija da predloži već postojeća i usaglašena rješenja, jer insistira da Federacija snosi veći dio troškova izgubljenog spora. Amidžić, pak, za zastoje krivi Predsjedništvo BiH, koje, kako kaže, nije uputilo nijedan prijedlog u parlamentarnu proceduru, a zbog čega zemlja svakodnevno plaća 9.000 eura zateznih kamata.

Dok se političari međusobno optužuju i odugovlače s rješenjem, jasno je da su institucionalna neodgovornost i politički interesi još jednom potisnuli javni. A u svemu tome – jedino su građani ti koji će platiti cijenu, bez ikakve garancije da će oni koji su odgovorni ikada za to i odgovarati, piše Radio Sarajevo.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti