Proljeće je idealno vrijeme za sadnju i sjetvu začinskog i ljekovitog bilja koje ne samo da može obogatiti vašu kuću, već i vašu kuhinju. Ove biljke donose boje i mirise u vaš prostor, a istovremeno vam pružaju svježe začine koje možete koristiti tokom cijele godine. Od bosiljka do ruzmarina, izbor je širok, a biljke možete saditi u dvorištu, na balkonu ili čak na prozorskoj dasci.
Ako želite uživati u svježim začinima i tokom zime, sadnja u zatvorenom prostoru je izvrsna opcija.
Sada je pravo vrijeme za berbu začinskog bilja kako biste ga sačuvali za zimu. Sušenje, zamrzavanje ili konzerviranje u ulju i maslacu pomažu bilju da zadrži svoju aromu. Prilikom berbe, važno je odabrati pravi trenutak – neke biljke se beru prije cvjetanja, dok druge tokom ili poslije cvjetanja.
Bez obzira jeste li početnik ili iskusni poljoprivrednik, uzgoj začinskog bilja pruža zadovoljstvo i praktičnost, obogaćujući vaša jela svježim i zdravim sastojcima tokom cijele godine.
Bosiljak
Bosiljak, prepoznatljiv po aromatičnom mirisu, jedan je od omiljenih začina u mnogim kuhinjama. Uzgoj bosiljka je jednostavan, bilo da ga uzgajate u bašti ili u posudi na prozoru. Cvjetovi bosiljka su mali, bijeli ili roskasti, a mlade grančice s listovima beru se i suše u hladovini. Osušen i pravilno pohranjen u tamnim posudama, bosiljak zadržava svoju svježinu i do tri godine.
Majčina dušica
Majčina dušica je ljekovita biljka koja ne sadrži štetne sastojke. Ljekoviti sastojci ove biljke nalaze se u cvijetu i listu. Sušite je pažljivo na prozračnom i tamnom mjestu, jer listovi i cvjetovi lahko otpadaju sa suhih grančica. Cvjeta od maja do septembra, a koristi se za pripremu čajeva i ljekovitih pripravaka.
Kadulja ili žalfija
Kadulja, također poznata kao žalfija, jedna je od najljekovitijih biljaka. Njena primjena u narodnoj medicini i kuhinji čini je nezaobilaznom u svakoj bašti. Čaj od kadulje jedan je od najučinkovitijih prirodnih lijekova za usnu šupljinu i grlo.
Luk vlasac
Luk vlasac je lahko uzgojiva začinska biljka, koja može biti jednogodišnja, dvogodišnja ili višegodišnja. Često se sadi u baštama, ali se može uzgajati i u posudama. Svježe odrezani listovi vlasca daju poseban okus jelima i podsjećaju na luk, s dodatnom ljekovitošću za naš organizam.
Ruzmarin
Ruzmarin je zimzelena mediteranska biljka koja se često uzgaja u teglicama na balkonima ili terasama. Cijenjen zbog svog intenzivnog mirisa i ljekovitih svojstava, koristi se u kuhinji za aromatiziranje ulja, sirćeta i ribljih specijaliteta. Ruzmarin zahtijeva puno sunca i topline te zaštitu od mraza.
Menta
Listovi mente imaju široku primjenu u prehrani, od jela do osvježavajućih pića. Poznata po pozitivnom utjecaju na probavni sistem i imunitet, menta je ljekovita biljka pogodna za pripremu čajeva, ali se može koristiti i kao začin u raznim jelima. Pretpostavlja se da se menta koristi najmanje 10.000 godina i danas je popularna širom svijeta.
Prikupljanje začinskog bilja
Za optimalno očuvanje začinskog bilja, najbolje ga je brati po suhom i toplom danu. Svaka biljka ima svoj idealan period za berbu – neke se beru prije, a druge tokom ili poslije cvjetanja. Izbjegavajte branje po vlažnom vremenu kako bi se spriječilo truhljenje. Berite najviše trećinu vegetativne mase biljke kako bi mogla nastaviti rasti i davati plodove tokom sezone.
Čišćenje biljaka
Prije sušenja ili konzerviranja, biljke treba temeljito očistiti od nečistoća, oštećenih listova i drugih neželjenih dijelova. Neke biljke je potrebno oprati i prosušiti prije daljnje obrade.
Sušenje začinskog bilja
Sušenje je jedan od najstarijih načina očuvanja začinskog bilja. Nakon berbe, sušenje bilja je ključni korak za očuvanje njihove arome i ljekovitih svojstava. Najjednostavniji i najprirodniji način sušenja začinskog bilja je sušenje u sjeni, što pomaže u očuvanju boje listova i cvjetova, kao i svih korisnih tvari koje biljka sadrži.
Vrijeme potrebno za sušenje ovisi o vrsti biljke, dijelu koji se suši i vremenskim uvjetima. Cvjetovi i listovi obično se osuše za 2 do 10 dana, dok stabljike i korijenje mogu zahtijevati do 15 dana. Ova metoda sušenja je idealna za manje količine bilja koje planirate koristiti u svojim kuhinjama.
Bilje treba sušiti u tankom sloju, u prostoru s dobrim protokom zraka. Bitno je biljke osušiti što prije kako bi se spriječio gubitak aromatičnih tvari. Prostor za sušenje mora biti čist, uredan, te zaštićen od pristupa životinja i insekata.
Suho bilje najbolje je čuvati u dobro zatvorenim staklenim teglama do godinu dana, kako bi zadržalo svježinu.
Piše: Dženeta Fazlić, magistar agronomije