0.5 C
Tešanj
Petak, 22 Novembra, 2024

Zabrinjavajuće statistike: Mladi u Federaciji BiH sve skloniji porocima

Sve više mladih u Federaciji BiH naivno upada u kandže poroka. Gotovo svaki maloljetnik probao je alkohol, neko opojno sredstvo, cigarete. Prevencija u punom kapacitetu izostaje. A većina mladih nije ni svjesna koliko je tanka granica od isprobavanja do ovisnosti.

Umjesto da jačaju organizam voćem, mladima su voćkice zanimljivije u kockarnicama. Poražavajući podaci pokazuju da 70% u FBiH barem jednom uživalo igre na sreću. Od toga, 8% njih razvilo je patološke kockarske probleme. Jedno od četvoro djece starosti od 13 do 17 godina, već ima iskustva u kladionicama.

Ni drugi poroci nisu zaobišli omladinu. Već sa trinaest godina svaki drugi maloljetnik probao je alkohol. Dob u kojoj se prvi put konzumiraju opojna sredstva najčešće kreće već od 15. godine. Počinje se sa marihuanom, a onda slijedi eksperimentisanje sa psihostimulansima i završava teškim drogama, uglavnom heroinom.

“Zanimljiva je percepcija konzumacije alkohola, kocke, droge, gdje u našim fokus grupama učenici kažu ne konzumiram, ali jesam probao. Konzumacija različitih sredstava ovisnosti je normalizovana, mladima je to izrazito dostupno i da, četvrtina ili petina učenika konzumira neko sredstvo ovisnosti”, smatra Lamija Spahić (PROMENTE SOCIJALNA ISTRAŽIVANJA).

Mladima nije nepoznata ni upotreba duvanskih proizvoda. Od 6 hiljada mladih u dobi od 13 do 15 godina u Federaciji BiH, cigarete koristi skoro 14% njih. Vodenu lulu ili nargilu 16%, a električne cigarete skoro 11%. Nova zavisnost kod mladih, koja je zabilježena, je korištenje interneta. Od 1066 učenika iz tri kantona, 90% njih 2 sata dnevno koristi internet.

“Nakon dana provedenog u školi ili prije odlaska u školu, većina njih internet koristi za druženje sa vršnjacima, što poznatim što nepoznatim, za igranje igrica koje potencijalno mogu da dovedu i do nekih neželjenih poznanstava sa osobama koje nisu dobrih namjera. I opet jedna trećina roditelja ne zna šta njihova djeca rade na internetu”, ističe Siniša Baljo (UDRUŽENJE ZA PREVENCIJU OVISNOSTI NARKO-NE).

Problematično je i nepoštivanje zakona. Duvanski proizvodi i alkohol prodaju se maloljetnicima, kladionice su, uglavnom, neposredno u blizini škola.

“Nažalost, mislim da situacija ako nije gora, nije ni bolja. Imamo jako puno djece koji su ovisnici o internetu, kladionice su postale učestale iako postoje zabrane da ne smiju biti kilometar od škole. Mi često kažemo da imamo super zakone, ali da ih ne poštujemo”, upozorava Edisa Adžović (SMART BALKANS PROJEKAT).

“Ukoliko mi postavimo određena pravila krećući se od baze roditeljstva, tu smo već uradili dobar korak da postavimo određena pravila, principe, samim tim posmatrajući šta to dijete radi, koliko vremena provodi na društvenim mrežama, s kim se druži, ko je njegovo okruženje”, pojašnjava psihologinja, Alma Mahmutović-Katica.

Osim roditeljske kontrole, trebalo bi da bude i koordinacija nadležnih institucija i nevladinih organizacija. No, to izostaj, piše N1 BiH.

Povezane vijesti

Najnovije vijesti