Vrelo julsko sunce i toplotni talas koji je zahvatio našu zemlju mnogi građani teško podnose. Pored ljudi, ekstremno visoke temperature najteže podnosi stoka.
Na semberskim farmama smanjena je proizvodnja mlijeka, a farmeri su se opremili savremenim rashladnim uređajima kako bi spriječili toplotne udare kod krava, piše BHRT.
Nakon što su prošle godine zbog toplotnog udara i ekstremnih vrućina izgubili nekoliko grla, na farmi poljoprivrednog dobra Semberija ovih dana ulažu dodatne napore da rashlade krave koje, među životinjama, najteže podnose visoke temperature.
“Mi trenutno na muži imamo oko 360 grla monbilijar mlječne rase, kombinovani tip sa visokim potencijalnom za mlječnost, međutim visoke temperature i vlaga utiču depresivno na rezultat. Što se tiče toplotnih udara, nismo imali za sada ni jedan. Imamo rashladne ventilatore, rashlađujemo krovnu konstrukciju”, kaže Radoslav Sekulić, glavni tehnolog u stočarskoj proizvodnji PD Semberija.
Zbog visokih temperatura prinos mlijeka na pojedinim farmama smanjen je i do 30 posto, kažu proizvođači.
“Sad su nam spustili cijenu otkupljivači za pet feninga, a ima krava koje su izgubile i 30 posto jer goveče bolje podnosi -15 nego plus 40. Sad nam pada cijena, a pada i proizvodnja”, kaže Radenko Arsenović, proizvođač mlijeka.
Iz resornog ministarstva ističu da je proizvodnja mlijeka jedna od najizazovnijih, ali očekuju da će proizvodnja mlijeka biti na nivou prošlogodišnje.
“U 2023. godini imali smo proizvodnju od 124 miliona litara mlijeka. U 2024. godini je narasla na 130 miliona. Govorim o mlijeku koje je u otkupu i premirano od strane ministarstva. Mi uvijek pratimo te trendove i uvijek su različiti trendovi prva polovina godine, onda neka tri mjeseca kada dolazi do smanjenja proizvodnje, mliječnosti. Pratit ćemo i ove godine, ali po svim parametrima trebali bismo imati proizvodnju bar na nivou prošle godine”, kaže Saša Lalić, pomoćnik ministra poljoprivrede RS za sektor veterinarstva.
Stručnjaci savjetuju da, kao i kod ljudi, i za biljke i životinje ključne su velike količine vode kako bi organizam mogao da se rashladi.
Pored smanjenja mlječnosti i toplotnog udara, visoke temperature mogu izazvati i niz drugih problema na farmama zbog čega stručnjaci apeluju na poljoprivrednike da tokom ljetnjih mjeseci i visokih temperatura posebno obrate pažnju.