Evropska unija je ponovo odgodila uvođenje sistema za provjeru otiska prsta i skeniranja lica za državljane nečlanica EU-a na svim granicama Evropske unije.
Trebalo je da bude predstavljen 10. novembra, ali je ponovo odložen nakon što su Njemačka, Francuska i Holandija objavile da njihovi sistemi nisu spremni, prenosi BHRT.
Radi se o sistemu ulaska i izlaska (EES) za zemlje šengenskog prostora.
To za državljane prvenstveno Zapadnog Balkana kao što su Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Kosovo, Albanija, ali i Moldavije i Ukrajine kada je u pitanju evropski kontinent znači obavezno uzimanje otisaka prstiju i slikanje zbog čega se strahuje od kilometarskih gužvi, posebno na granicama prema Hrvatskoj.
EES će od putnika zahtijevati da na granici daju biometrijske podatke kao što su otisci prstiju i slike lica. To je dio mjera čiji je cilj otežati kriminalcima ili teroristima ulazak u EU s lažnim pasošima. Prema prvim predviđanjima, sistem je trebao proraditi već 2022. godine.
Komesarka EU-a za unutrašnje poslove Ylva Johansson rekla je da ne postoji novi raspored za njegovu implementaciju, ali da će se on postepeno uvoditi.
– Jasno je da nećemo biti spremni za 10. novembar. Ići ćemo na fazni pristup, korak po korak – rekla je Johansson.
Ovo kašnjenje je posljednje u dugom nizu zastoja za sistem.
Kada je u pitanju sam sistem, ideja je da se napravi digitalni zapis koji povezuje pasoše sa biometrijskim podacima. Putnici će dobiti ručne uređaje, kako bi svoje podatke mogli registrovati u svojim automobilima.
EES će se primjenjivati na putne granice, aerodrome, luke, željezničke stanice – uključujući Eurostar usluge – i na sve druge vanjske granice EU-a.
Vijeće EU-a za pravosuđe i unutrašnje poslove sastat će se iduće sedmice kako bi razgovarali o uvođenju EES-a.
Glasnogovornik njemačkog ministarstva unutrašnjih poslova rekao je novinskoj agenciji Reuters da tri zemlje nisu spremne da uvedu sistem jer ga agencija Evropske unije zadužena za to EU-Lisa još nije učinila dovoljno stabilnim.
Francusko ministarstvo unutrašnjih poslova reklo je Reutersu da EES mora biti pravilno pripremljen.
Ranije ovog mjeseca, glasnogovornik Evropske komisije rekao je da je “implementacija sistema kao što je EES složena operacija i da se kašnjenja ne mogu u potpunosti isključiti”.
Izvor: Faktor