Kompanija MADI je najveći i najpopularniji proizvođač piletine u Bosni i Hercegovini. Prilog tome je veliki broj konzumenata koji najbolje govore o vrhunskom kvalitetu MADI proizvoda.
MADI danas broji blizu 800 direktno uposlenih, a preko kooperantske mreže od 150 kooperanata, dodatno je indirektno uposleno još oko 500 osoba. Raspolaže najsavremenijom opremom u oblasti proizvodnje i prerade pilećeg mesa i mesnih prerađevina.
Posjeduju tehnološke i ljudske resurse da sve što je proizvedeno danas, već sutra bude na policama maloprodajnih objekata, garantujući najviši kvalitet za kupca.
O kompaniji MADI za Marx.ba govorio je direktor društva Maid Jabandžić.
Kako gledate svoj poslovni put?
– Poslovni put je jako širok pojam kada pričamo o Madiju generalno i cijeloj ovoj priči koja traje 36 godina. Počinjali smo kao i svaka druga uspješna kompanija. To znači da smo krenuli malim koracima 1989. godine, a već 2000. godine ušli smo u sektor peradarstva. Napravili smo prvu farmu brojlera, a onda smo krenuli sa jednom velikom pričom. Ta priča će odrediti sve ono što će se poslije dešavati u svemu ovome što se zove MADI – najveći proizvođač piletine u Bosni i Hercegovini, i šire.
Kada bi trebali opisati MADI, kako bi to uradili?
– Kako opisati svoje dijete. MADI je naše dijete. MADI je bio naša beba koja je sada već veliki čovjek od 36 godina, koji je završio najbolje edukacije, koji je prošao težak put i koji je najbolji u regionu kada pogledamo kompletnu priču konkurencije, mada ih ne volim tako zvati, ali ako se poredimo s drugima, mi smo taj najstasitiji dječak, sada već čovjek iza kojeg su najozbiljniji poslovni potezi. Imao je poprilično složen životni put, ali je kao takav najbolji u svojoj grupi i u svojoj klasi. To je lako provjeriti, jer su to dostupne informacije.
Ono što je jako važno da pomenem, a to je da je MADI kompanija koja najviše investira u segmentu proizvodnje, najsavremenijih tehnologija i ljudskih resursa, a to govori da se mi ne šalimo s ovim poslom, da mi nismo slučajno najbolji u našoj kategoriji – u segmentu piletine i proizvoda od piletine. Naravno, kako bi cijeli proces proizvodnje bio zaokružen moram pomenuti i ostalih šest kompanija kojima je MADI vezan vlasničkom strukturom.
Agrofarms d.o.o. jedna je od naših najvećih investicija – bavi se proizvodnjom žitarica i uzgojem goveda. Kompanija Euro Meat d.o.o. u Maglaju bavi se proizvodnjom, prodajom i distribucijom crvenog mesa. U porodici MADI je i „Veterinarska stanica d.o.o. Tešanj“ čiji je godišnji kapacitet jednodnevnih pilića preko 22 miliona, zatim kompanija Agromix d.o.o., koja se bavi proizvodnjom stočne hrane i prometom sirovina za stočnu hranu, a u koju smo investirali kada je proizvodnja u pitanju oko 19 miliona konvertibilnih maraka i ljestvicu kvaliteta podigli na zavidan nivo. To je danas jedan od najvećih proizvođača stočne hrane u državi, a svakako smo lider u toj branši u regionu. Razlog je vrlo jednostavan, MADI, kojem treba više od 70.000 tona hrane za piliće godišnje je ogroman potrošač, a pored toga, proizvodnju plasiramo i na druga tržišta. MI – POWER se bavi proizvodnom električne energije, a MADI GmbH izgradnjom i trgovinom nekretninama u Austriji.
Gdje je danas MADI na tržištu?
– MADI djeluje na više tržišta, uključujući bh. tržište i zemlje CEFTE, a od 2019. godine posjedujemo dozvolu za izvoz u zemlje Evropske unije, tako da smo izvozili i u Njemačku, Skandinaviju, Grčku, Hrvatsku, Sloveniju i dr.
Naravno, nama je osnova poslovanja zadovoljiti potrebe tržišta Bosne i Hercegovine, a najveće količine proizvoda osim BiH plasiramo na tržište susjednih zemalja.
Međutim, kada se govori o tome gdje je MADI danas na tržištu, već sam istakao da je MADI jako visoko, ali mi najozbiljnije razmišljamo o tome gdje će MADI biti sutra.
Kakva su Vaša očekivanja od kompanije u budućnosti?
– Već sam rekao da najviše ulažemo u odnosu na sve ostale konkurente, a radi se o jako vrijednim investicijama, o velikoj sumi novca. Tehnologija za obradu i preradu piletine i proizvoda od piletine je najskuplja. Želim reći da neće ulagati tako veliki novac neko ko se ne misli jako ozbiljno u budućnosti baviti poslom kojim se bavi i ko ne vidi svoju djecu i unučad u tom biznisu. Mi tako radimo. To je jedna do ključnih stvari i vjerujte mi da ja svaki dan u ovome vidim svoju djecu, a čak i unučad. Na kraju krajeva, ono što često pominjem, i djecu naših radnika. To je “target point” cijele ove priče, jer gledam MADI kao jednu veliku porodicu.
S druge strane, trendovi imaju neki svoj tok, nisu statični i moraju se pratiti. Baš zbog tih stvari vidim budućnost Madija vrlo svijetlu. Ona će sigurno biti takva pod uvjetom da nastavimo ovim putem kojim smo krenuli, kojim su na kraju krajeva krenuli moji roditelji, a sada smo tu moj brat i ja, a sutra će biti naša djeca.
Jednostavno, taj aspekt velikog ulaganja i konstantnog investiranja je ključan u našoj priči i on je garant da ovo može biti samo bolje i samo veće pod uvjetom konstantnog praćenja najsavremenijih trendova u segmentu proizvodnje piletine. Mogu sa sigurnošću reći da MADI i diktira određene trendove u segmentu proizvodnje piletine i da nas na takav način prate i vide određeni proizvođači.

Koliko MADI polaže na ljudske resurse i edukaciju?
– Uvijek volim naglasiti ulogu naših uposlenika, direktora, naših vozača, uposlenih u pogonima i drugih uposlenika u našoj kompaniji.
Možda nije zahvalno da ja govorim u njihovo ime, ali jako nam je bitno zadovoljstvo naših uposlenika i mi puno ulažemo u ljudske resurse. Dovoljno sam puta pominjao njihovu važnost, a mi svakako dosta polažemo na njihovo zadovoljstvo i načine na koje ih motivišemo.
Bitnost, između ostalog, pridajemo edukacijama, šaljemo naše uposlene širom BiH, ali često i van države da bi konstantno bili u trendu i da bi jednostavno bili zadovoljni.
Kako uopćeno gledate na stanje i trendove u industriji kojoj pripadate?
– Piletina je na izvjestan način berzanska roba. Zašto ja to smatram? Berzanska je zato što su svi imputi, kako god pogledate berzanski. Bilo da se radi o žitaricama, soji, žitu, pšenici… U svakom slučaju sve su to berzanski imputi.
Jednostavno, berza je u jednom trenutku gore, već u drugom dolje. Ponderi i ti neki zajednički nazivnici, vrlo teško su izvedivi i “igle su jako često oštre” da li prema gore ili prema dolje. Tako da generalno kategorija hrane, pogotovo u ovim nekakvim turbulentnim vremenima u kojima mi sada živimo i koja nas okružuju je jako izazovna. Međutim, na izvjestan način je sigurno sigurnija ako ćemo pričati o nekim drugim branšama koje nisu toliko elementarne. Kada god pričamo o hrani, ona je jedan do osnovnih stubova i notornih elemenata za ljudski opstanak. Vi ćete se sigurno sutra moći pretrpjeti s potrebom za nekom garderobom, sačekati neko bolje vrijeme za auto ili prolongirati kupovinu stana, ali ishrana je nešto što je zadnji bedem odbrane kada se radi o štednji. Time sam rekao jako puno, zato što čovjek mora jesti svaki dan, a piletina je jedna od elementarnih faktora ishrane.
Mnogo je nekih promjena i utjecaja koji su u zadnjih nekoliko godina pogodile ovu našu branšu. Jedan od problema je uvoz zamrznute piletine iz Turske, koja se odmrzava i završava na policama naših marketa, a zapravo takva piletina bi smjela samo na jedan jedini način biti utrošena i to u procesnim industrijama. Bakteriološki je taj proizvod vrlo upitan zbog postupka odmrzavanja i na izvjestan način to zakonski nije dozvoljeno.
Puno je nekih stvari o kojima bi se dalo pričati, ali možda bi bilo kvalitetnije da završimo u nekakvom veselom tonu, a to je da smo mi jedna od kompanija koja se najbrže prilagođava ambijentu. Već ste čuli da se kaže kako su velike ribe prestale jesti male, ali ja smatram da sada brze jedu spore. Jedna od ključnih stvari za moj pojam kada se govori o Madiju, jeste brzina. I dalje smatram da smo jedna od najbržih kompanija, da smo kompanija koja ima najbržu povratnu informaciju i najbržu reakciju na nekakve eksterne utjecaje. Na kraju krajeva to pokazuju naši rezultati i ono gdje smo danas. Zahvaljujući tom porodičnom odnosu, toj brzini, brzoj reakciji i na kraju krajeva našim ljudskim resursima mi smo niz godina na vrhu i odgovorno tvrdim da ćemo tu ostati, piše Marx.