Od smjene do pjesme: Dom naroda BiH pretvoren u politički teatar

Anarhija, nadmudrivanje, političke igre, savezništva, prevare, sumnjive namjere. Sve pod plaštom Poslovnika. Samo je jedan, ali u tumačenju svako ima svoju verziju. No, sada upravlja i odlučuje predsjedavajući Doma naroda BiH Nikola Špirić (SNSD).

Dok je njegova smjena na dnevnom redu zajedno sa stranačkim kolegama u Vijeću ministara, smjena može biti samo na posljednjim tačkama. Jer što je dalje, pozicija je sigurnija, a vrata rušenju kvoruma širom otvorena.

“Svakako je logično da prijedlozi zakona budu prve tačke”, poručio je Špirić.

Potreba kamuflirana u logici. Osam delegata čita jasnu namjeru SNSD-a spašavanja preko strateškog redoslijeda tačaka dnevnog reda. Osam delegata, odnosno, Klub Bošnjaka zajedno s Vukovićem, Neškovićem i Miletićem insistira da se redoslijed mijenja: prvo smjene, pa zakoni.

“Tačka koja se odnosi na smjenu Špirića da se stavi odmah kao druga tačka dnevnog reda, a iza nje smjena ministara”, zatražio je Šefik Džaferović, predsjednik Kluba bošnjaka u Domu naroda BiH (SDA).

Špirić odbija, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH Dragan Čović (HDZBiH) ga slijedi, iako svjestan gdje to vodi. Samo je pitanje ko će prvi izaći iz sale. Ali dok još ima kvoruma, ima i prioriteta. Osim čuvanja starog saveznika iz SNSD-a u vrhu je još jedan stari prioritet.

“Moramo staviti na dnevni red Izborni zakon i eliminirati mogućnost da dva bošnjačka člana blokiraju proračun”, rekao je Čović.

Svako tjera svoje, pa od dnevnog reda Čović i Špirić ne odustaju. Opravdanje ponovo u Poslovniku. Tačka se može skinuti ili dodati, ali ne i mijenjati redoslijed. Ono što tvrde da ne može, u praksi izgleda kao da ne daju. Pravo na riječ, ako nije po volji Špirića, delegati ovdje više nemaju. Dok su usta puna Ustava, ruke koriste sve alate za zabranu, blokadu i ušutkivanje, pa i isključivanje mikrofona. Za spas od smjene, sredstva se ne biraju.

“Okuj me, care, znaj da je volim – fotelju. To će vas obilježiti od danas pa do kraja političke karijere. To će biti vaša himna koja će vas ispratiti u političku penziju”, poručio je Dženan Đonlagić, delegat u Domu naroda BiH (DF).

“Nemojte se, vi, za to sekirati, vi na njoj nećete sjediti to je sigurno”, odgovorio mu je Špirić.

Četiri sata rasprave donijela su jednostranu odluku predsjedavajućeg Špirića. Zahtjev osam delegata odbačen jer zna Špirić da bi u slučaju glasanja bio i usvojen. A to znači i njegovu smjenu.

Ono što je bilo izvjesno već na početku, uslijedilo je nakon pauze. Klub Bošnjaka principijelan, Špirić uporan, treći član Kolegija bez prava glasa i odluke.

“Dvojica se došaptavaju o trećem. Toliko o majorizaciji i preglasavanju. Ako Kolegij nema saglasnost, odlučuje Dom”, istakao je Kemal Ademović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH (NiP).

Odlučio samo Špirić.

“Ne mogu prisustvovati na ovakav način rada. Hvala”, zaključio je Džaferović i izašao iz sale. Za njim su krenuli i Smajić, Đonlagić, Softić, Ademović, Miletić, Vuković i Nešković. Ljuti, razočarani, ali odlučni da ustraju u svom zahjtevu. Kad – tad.

“Špirić nam je oduzeo sva prava. Podnijet ću krivičnu prijavu protiv Špirića zbog zloupotrebe položaja i ovlaštenja”, poručio je Džemal Smajić, delegat u Domu naroda BiH (SBiH).

Prozvani siguran da je potpuno ispravan. Za kraj sjednice još jedna uvreda Klubu Bošnjaka uz etiketu odgovornih za blokadu:

“Kao izgubljena djeca u šumi, nema međunarodnog mentora da im kaže šta da rade, da im kaže – djeco, za mnom”, rekao je Špirić.

Pridružuje se i HDZ. No, iz njihovog ugla razlog poteza Kluba Bošnjaka je drugi. Onaj njima blizak.

“Pokušava se napraviti kriza da bi se spriječila rasprava o Izbornom zakonu”, smatra Marina Pendeš, predsjednica Kluba Hrvata u Domu naroda BiH (HDZBiH).

“Najveći problem u FBiH je legitimno predstavljanje i krajnje je vrijeme da se to riješi”, dodao je Ilija Cvitanović, delegat u Domu naroda BiH (HDZ 1990).

Teško da će ovaj saziv Doma naroda moći riješiti Izborni zakon, ali i sve druge zakone koji su ostali po strani u političkom cirkusu. A uzaludna sjednica dobra je potvrda da ne mogu dalje, ali i da se HDZ i SNSD i dalje drže zajedno jer savezništvo nema rok trajanja, piše Federalna.

spot_img

Povezane vijesti

Najnovije vijesti