Iz neformalnog građanskog pokreta „Valter“ izrazili su nezadovoljstvo ignorisanjem građana od strane vlasti i uvjerenje da je višegodišnjim neodgovornim upravljanjem općedruštvenim resursima napravljena direktna šteta stanovnicima općine Tešanj.
Institucija Ombdusmana za ljudska prava BiH dostavila je juče (02.11.) Neformalnom građanskom pokretu “Valter” izjašnjenje Javnog komunalnog preduzeća “Rad” o prijavi građana, na osnovu provedene online peticije i 429 potpisa podrške, zbog višemjesečne redukcije vode stanovnicima općine Tešanj.
Od “Valtera” Ombudsman traži dodatno izjašnjenje da li su saglasni sa navedenim argumentima komunalnog preduzeća, kojeg je “Valter”, uz načelnika tešanjske općine, označio odgovornim za uvedenu redukciju.
“Sada smo i definitivno sigurni da je kroz višegodišnje neodgovorno upravljanje općedruštvenim resursima, konkretno u ovom slučaju vodovodom, od strane komunalnog preduzeća napravljena direktna šteta stanovnicima Općine Tešanj, a pogotovo stanovnicima MZ Jelah koji su direktno sudjelovali u izgradnji vodovoda. Odredbe ugovora iz 1988. godine, kojim je “Rad” preuzeo vodovod, jasno govore da se ni jedan novi priključak na mrežu nije mogao uraditi bez pismene saglasnosti MZ Jelah. Smatramo da je na ovaj način stečena ogromna finansijska korist vladajućih i upravljačkih struktura, koje su preko rada i zalaganja građana besramno, kroz dugi niz godina, uskom i podobnom krugu ljudi omogućila enormne zarade”, reakcija je iz ove pokreta dostavljena portalu Antikorupcija.
Navode i da će, nakon što njihov pravni tim napravi detaljnu analizu cjelokupnog izjašnjenja, sa akcentom na navedeni ugovor, obavijestiti javnost o preduzimanju slijedećih pravnih radnji, kao i Instituciju Ombudsmana.
Izrazili su i nezadovoljstvo što se načelnik općine Tešanj Suad Huskić ni u trećem mandatu nije oglasio ni na jedan njihov dopis, niti je uvažio ijedan zahtjev sa održanog protesta od 17.10.2021. godine, održanog u Jelahu zbog uvedene redukcije vode. “Na ovaj način našim parama on kreira lažnu sliku i priču o “Evropskom Tešnju”, a u stvari radi se o šarenoj laži, jer ogroman broj stanovnika Općine Tešanj već tri mjeseca trpi posljedice njihove bahatosti i neodgovornosti”, navode iz “Valtera”.
Prema dostupnim informacijama, Načelnik nije odgovorio ni na dopis ombudsmana. Ali je odgovorio direktor Javnog komunalnog preduzeća Rad, koji je negirao svaku odgovornost, tvrdeći da navodi podnosioca žalbe – NGP “Valter” – nisu tačni i da se na područje MZ Jelah isporučuje dva puta veća količina vode od obavezujuće po ugovoru.
Podsjećamo, na protestu u Jelahu, 17. oktobra, u organizaciji Neformalnog građanskog pokreta “Valter” istaknuto je sedam zahtjeva prema općinskim vlastima Tešnja, sa datim rokovima za njihovo ispunjenje. U zahtjevima se traži javno izvinjenje nadležnih upravljačkih struktura stanovnicima Općine Tešanj zbog neodgovornog i nekvalitetnog upravljanja općim društvenim resursima, odnosno vodovodnim sistemom u svim njegovim segmentima, sa rokom ispunjenja od sedam dana. Zatim, preuzimanje odgovornosti i nadoknađivanje za svu pričinjenu štetu stanovnicima Općine Tešanj, kao pojedinačnim potrošačima ili registrovanim privrednim subjektima zbog uvedene redukcije vode, a na osnovu dostavljenih dokaza i dokumentacije. Navedeni su kvarovi na aparatima, izgubljena dobit, onemogućavanje obavljanja registrovane djelatnosti, onemogućavanje korištenja kućanskih aparata u periodu jeftine struje i drugo.
Zahtjeva se i oslobađanje plaćanja računa za komunalne usluge svakom prijavljenom potrošaču za period uvedene redukcije, u iznosu ne manjem od 50 odsto od ispostavljenih računa, sa rokovima po ispostavi mjesečnih računa za obračunski period ili na kraju godine.
Takođe, traženo je i formiranje radnog tima “Tim protiv redukcije vode”, sastavljenog od predstavnika Općine Tešanj, JKP “Rad”, mjesnih zajednica i predstavnika građana ispred NGP “Valter”, u cilju koordinisanog i pravilnog prikupljanja informacija sa terena o problemima u vodosnabdjevanju i efikasnog otklanjanja kvarova na samoj mreži, sa rokom od sedam dana.
Zatraženo je i hitno preduzimanje svih potrebnih stručnih radnji, aktivnosti i mjera kako bi se pristupilo realizaciji projektnih aktivnosti u pravcu obezbjeđivanja urednog vodosnabdjevanja cjelokupnog stanovništva Općine Tešanj.
Zahtjeva se i pravovremeno informisanje javnosti preko formiranog Tima, o svim preduzetim aktivnostima u pravcu osiguranja urednog funkcionisanja vodovodnog sistema, jednom mjesečno ili u zavisnosti od situacija.
Poslednjim zahtjevom traži se preuzimanje odgovornosti i javno podnošenje ostavki sa javnih funkcija odgovornih lica u Komunalnom preduzeću i Općini u slučaju da se nastavi sa redukcijom vode stanovnicima Općine Tešanj ili ne obezbijedi uredno i kvalitetno funkcionisanje cjelokupnog vodovodnog sistema, u roku od najviše šest mjeseci